Aplikace hlídá kůrovce na Vysočině

kurovecPatrně nejdiskutovanější aplikací letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové bude „Evidence kůrovce“. Na míru požadavků lesních odborných hospodářů a měst z regionu ji vyvinul a rozvíjí odbor informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina. „Požadavky na podobu a funkcionality nové aplikace vychází z konkrétních pracovních úkonů lidí v terénu. Usnadňuje nejen evidenci kůrovcem napadených území, ale také práce, které jsou na porostech v čase vykonávány. Umožňuje generování analytických údajů a povinných hlášení sdílených obcemi a krajem,“ popsal aplikaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.  

Evidence kůrovce je systém, který už má za sebou zkušební provoz a nyní zhruba rok zajišťuje v ostrém provozu přesnější a přehlednější evidenci kůrovcových porostů. Vedle této mezi kraji unikátní aplikace jsou služby pro lesní hospodářství dále rozvíjeny např. formou přípravy speciálních hospodářských map, do kterých mohou lesní odborní hospodáři v terénu přes uživatelské rozhraní tabletů zaznamenávat on-line aktuální stav sledovaného území.  I v tomto případě se respektují konkrétní požadavky lidí z praxe, zjednodušuje se ovládání aplikace, tak aby bylo jednoduché, ale maximálně funkční. Na území Kraje Vysočina mají tedy obce (s rozšířenou působností) plnohodnotný přehled, kde je napadení porostu kůrovcem na ústupu, kde je kalamitní stav s tím, že je zřejmé, jak se stav mění – tzn., kde probíhá těžba, systém nabízí i jednoduché statistické výstupy. „Důležité na této aplikaci je on-line sdílení informaci mezi lesními hospodáři a úřady, odstranění duplicit, úspora času a rychlý on-line přístup,“ uzavírá hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Přístup do této aplikace mají pouze vybraní odborní uživatelé. Na vývoji aplikace se výrazně podíleli pracovníci krajského odboru životního prostředí a zemědělství a Magistrátu města Jihlavy. (vys)

 

Kraj Vysočina

kraj vysocina logo 3

Hejtman: Jiří Běhounek (ČSSD)
Krajské město: Jihlava
Rozloha: 6796 km2
Počet obyvatel: 515864
Hustota zalidnění: 76 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD)
Koalice: ČSSD s podporou KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2021 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji