Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) další výzvy na sociální bydlení. Jedná se o výzvy Sociální bydlení a Sociální bydlení pro sociálně vyloučené lokality. Pro žadatele jsou v tomto roce připraveny na sociální bydlení dvě miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
„Letos jsme pro žadatele připravili hned několik novinek, které snad ještě více napomohou realizaci projektů, které jsou určeny pro lidi v bytové nouzi. Významnou změnou je, kromě povolení nové výstavby sociálních bytů, také navýšení maximálního počtu sociálních bytů z osmi na dvanáct na objekt nebo samostatný vchod. Reagujeme tím na připomínky žadatelů, s nimiž stále intenzivně diskutujeme, aby měly výzvy pokud možno co nejefektivnější dopad,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová s tím, že další změnou je i prodloužení doby udržitelnosti projektů na dvacet let, která je kompenzovaná vyšší podporou.
Podpora je zaměřena na dostupné nájemní sociální bydlení, které umožní osobám v bytové nouzi získat nájemní smlouvu. Finanční podporu lze čerpat na pořízení bytů formou nákupu, rekonstrukce a nově také výstavbu sociálních bytů či adaptaci nebytových prostor pro potřeby sociálního bydlení a na pořízení základního vybavení.
O podporu mohou až do 18. 9. 2018 žádat obce, nestátní neziskové organizace (spolky, ústavy, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zájmová sdružení), církve a církevní organizace. (mmr)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.