Odborový svaz státních orgánů a organizací přijal s rozpaky zprávu o schválení systemizace, tedy rušení 860 systemizovaných služebních a pracovních míst na úřadech, Vládou ČR. Zajímá se o to, jaké bude mít zrušení tak velkého počtu míst dopady na práci na jednotlivých pracovištích.
„Systemizace má mít za cíl především řádné plnění úkolů služebních úřadů. Měla by zajistit skutečné zefektivnění práce, ne primárně sledovat úsporu prostředků na platy, i když jde o zadání vyplývající z vládního prohlášení. Chci věřit, že rušení míst ve státní službě vláda velmi dobře prodiskutovala a tento krok je opodstatněný. Bohužel jsme však nedostali jasné odpovědi, kdo bude vykonávat agendu po propuštěných zaměstnancích, a zda na těch, kteří zůstanou, nebude ležet větší díl práce, což by v důsledku mohlo zkomplikovat nebo zpomalit práci úřadů,“ uvedl předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.
„Spolu s našimi základními organizacemi proto budeme dopady systemizace pečlivě sledovat přímo na pracovištích a na případné negativní dopady hlasitě upozorňovat,“ dodal předseda odborového svazu.
V souvislosti se systemizací byl v těchto dnech v médiích připomenut i projednávaný návrh novely zákona o státní službě, který nyní po jeho schválení Sněmovnou leží v lavicích senátorů. Odborový svaz státních orgánů a organizací jej i nadále v předložené podobě odmítá. Představuje podle něj totiž uspěchaný a nekoncepční materiál a jako takový hrozí destabilizací a posílením politického vlivu na státní správu. I proto předseda svazu Pavel Bednář poslal otevřený dopis senátorům a senátorkám, v němž postoj svazu vysvětluje. (ossoo)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.