Nové pomocníky pro pacienty po cévních mozkových příhodách a s roztroušenou sklerózou mají na rehabilitačním oddělení jihlavské nemocnice. Přístroje za zhruba dva miliony korun pacientům pomáhají optimalizovat hybnost ochrnutých a spastických horních a dolních končetin.
Zdánlivě jednoduchý úkol má nový přístroj FES (funkční elektrostimulace), který využívají pacienti jak hospitalizovaní, tak ambulantní. Pacientům stimuluje ochrnuté svaly při chůzi a při úchopu ruky. Dobré výsledky jsou zatím především u osob s centrální parézou: „Přístroj využíváme opravdu několikrát denně,“ říká vedoucí fyzioterapeut Jana Ciprušová.
Přístroje na funkční terapii se skládají z přenosného tabletu a elektrostimulačních ortéz, určených pro horní či dolní končetinu. Přenos probíhá bezdrátově přes bluetooth a intenzita se nastavuje individuálně. „Správné a postupné fyziologické zapojování svalů do pohybového stereotypu chůze vyhodnocuje gyroskop,“ dodává fyzioterapeutka Jana Musilová.
„Po předchozím kineziologickém rozboru a dle priorit pacienta fyzioterapeut navolí, jakou funkci chce podpořit či obnovit,“ popisuje fyzioterapeutka Veronika Neradová. Terapii lze využít i u ležícího pacienta, kdy přístroj simuluje pohyb.
Přístroj pro funkční terapii s motivační zpětnou vazbou vyšel na 1 646 740 Kč bez DPH. (nji)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.