Už devátý ročník dne otevřených dveří pro děti z mateřských škol uspořádala krajská správa a údržba silnic. „Mladí cestáři“ si v areálu chrudimského cestmistrovství užili spoustu zábavy a viděli cestářskou techniku velmi zblízka. Novinkou byl ledořez, který se dětem předvedl přímo v akci.
Do areálu chrudimského cestmistrovství každoročně míří stovky dětí. V rámci letošního, v pořadí už 9. ročníku sem přišlo téměř 600 dětí z Chrudimi a okolí s téměř sedmdesáti učitelkami. Cestáři jim předvedli nejen techniku zimní údržby, ale i další stroje. Navíc pro děti připravili i oblíbené sáňkování na hromadách sněhu nebo malování křídou na zdi solné haly. Letos se k akci připojil také BESIP, v jehož stánku dětem promítali film o bezpečnosti na silnicích. „Děti takové akce baví a třeba je to i do budoucna nadchne i jako profese. Je potřeba nové generaci ukázat, jak se vlastně silnice ošetřují a co všechno je k tomu potřeba. Jestli jim to v hlavičkách zůstane a jednou bude inspirovat k práci cestáře, pro nás jen dobře,“ komentoval den otevřených dveří senátor a náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš.
Prvotní myšlenka uspořádat takový den vznikla před lety s cílem ukázat veřejnosti zimní údržbu „v přímém přenosu“, a to nejen předškolákům, ale i starším dětem a širší veřejnosti. „Já se k této práci inspiroval také jako dítě, když jsem byl u táty v zaměstnání,“ přiznal ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „Jsem přesvědčený, že podobné akce mají dopad na úrodnou půdu. Mohou mládež inspirovat k výběru povolání. A když kluci a holky vidí, kolik a jaké práce musí cestáři nejen v zimě udělat, třeba to tátovi doma řeknou až se bude zlobit, že cestářům to dlouho trvá.“
Návštěvnost dne otevřených dveří rok od roku stoupá. Podobné akce v minulosti Správa a údržba silnic Pardubického kraje pořádala i pro základní a střední školy, ale tam takový zájem nebyl. Naopak mateřské školy se o zajímavý program hlásí samy. „Svým způsobem se jedná o ojedinělou akci, kdy si děti mohou například vlézt do sypače a techniku si sami vyzkoušet.Užívají si to a my s nimi,“ prozradil vedoucí chrudimského cestmistrovství Jiří Mašík, který se svými kolegy už přemýšlí nad dalším ročníkem akce v roce 2020. Navíc Pardubický kraj a vedení správy silnic uvažují o pořádání podobné akce i v dalších „okresních“ městech kraje.
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.