Ministerstvo financí vyslalo v minulých dnech signál, že hodlá přistoupit k rušení míst ve státní správě, a to až o 10 %. Tento záměr bez podrobnější představy odůvodňuje úsporou finančních prostředků.
Tak závažný krok nemůže být proveden bez podrobné analýzy potřebnosti konkrétních míst a zejména toho, jakým způsobem bude zajištěn výkon agendy, která na případná rušená místa připadá. Tato agenda vychází z právních předpisů, případně z potřeby zajištění poskytování veřejných služeb a není možné bez dalšího očekávat, že ji v odpovídající kvalitě a čase přeberou zaměstnanci, jichž se rušení míst týkat nebude.
Zároveň není vůbec jasné, jestli se tímto krokem podaří dosáhnout úspor, a pokud ano, v jakém časovém horizontu. Zejména ve státní službě není po schválení systemizace na letošní rok mnoho neobsazených služebních míst. Rušení míst obsazených státními zaměstnanci si vyžádá finanční náklady spojené jednak s jejich zařazením mimo výkon služby z organizačních důvodů, a to až na 6 měsíců, během kterých budou pobírat 80 % dosavadního platu. V případě skončení služebního poměru jim pak náleží odbytné ve výši 3 – 12násobku platu. Ani u zaměstnanců v pracovním poměru není rušení míst z tohoto pohledu „zdarma“.
Proto je nutné k rušení míst přistupovat velice obezřetně a po důkladné přípravě. Odbory budou tyto kroky sledovat a zejména vyžadovat odpovídající podklady a zdůvodnění.
Pavel Bednář, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.