Na konferenci Odpad zdrojem, byla oficiálně představena první česká online burza druhotných surovin CYRKL, zdrojová platforma. Tento unikátní startupový projekt je postaven na principu sdružování nabídky a poptávky druhotných surovin na jednom virtuálním místě. Cílem celého konceptu je hledat využití pro suroviny, které svou primární funkci splnily, ale jsou i nadále použitelné a vhodné pro další zpracování. Za novou zdrojovou platformou stojí její zakladatel Cyril Klepek, inovátor v oblasti cirkulární ekonomiky a Laura Mitroliosová z Institutu Cirkulární ekonomiky, jež se stal zároveň partnerem projektu.
Burza Cyrkl.cz je prostředníkem pro všechny zástupce firem a obcí, které buď nabízejí nebo poptávají sekundární zdroje. Plasty a plastové granuláty, recykláty ze stavebních a demoličních odpadů, sklo, papír, či textil, prostě materiály, které už jednou posloužily, ale pořád mají díky své hodnotě co nabídnout.
„Již nějaký čas se zabývám inovacemi v cirkulární ekonomice a jedna z věcí, která mi na trhu chyběla, byla právě burza nebo platforma, kde se druhotné zdroje mohou dobře obchodovat a snižovat tak transakční náklady vzájemného byznysu. Cyrkl.cz je jednoduchý nástroj pro firmy, obce či jiné producenty odpadu a recyklátu. Dokáže přímo spojit zpracovatele s výrobci a efektivně uzavřít pomyslný cirkulární kruh,“vysvětluje zakladatel aředitel společnosti Cyril Klepek.
Největší potenciál vidí zakladatel burzy u odpadu z plastů, stavebních a demoličních materiálů. V České republice se vyprodukuje tohoto typu odpadu nejvíce, ale z důvodu nemožnosti nalezení vhodného odběratele nebo díky vysokým transakčním nákladům končí často na skládkách. Zdrojová platforma cyrkl.cz funguje velmi jednoduše, stačí se pouze zaregistrovat a vložit nabídku či poptat hledaný/potřebný materiál a následně kontaktovat nabízející firmu buďto napřímo, nebo přes přednastavený online kontaktní formulář. Celé řešení je v současné době pro nově registrující zcela zdarma. „Každá platforma přináší svoji hodnotu, až když ji využívá mnoho účastníků. Vezměte si příklad z Uberu nebo Airbnb, u nich hodnota vzrostla až časem zapojením tisíce zákazníků. My máme v plánu pokrýt veškerý trh ve střední Evropě a pak teprve začne být platforma opravdu zajímavá. Mám radost, že trh zatím reaguje velmi dobře a v současné době již máme desítky nabídek denně s velkým zájmem veřejnosti,“ doplňuje Cyril Klepek.
Institut Cirkulární ekonomiky podporuje nadějné cirkulární star-upy, které se snaží vyřešit současnou situaci v České republice a poukazují na fakt, že není správné odpady pouze skládkovat jen proto, že je to dnes nejlevnější varianta, ale je zapotřebí hledat cesty, jak odpady snížit, a naopak přeměnit je ve zdroje. „Cyrkl.cz bezesporu takovýto projekt je, má obrovský potenciál. Je to nástroj, který pomůže správně zacirkulovat materiálové toky. A proto jsem se rozhodla do něho vstoupit a zúročit v něm své zkušenosti a projektovou činnost z institutu. Aktuálně testujeme odezvu v rámci druhé pilotní fáze, a to nám umožňuje dále poznat trh. Tato fáze poběží nějaký čas a následně máme připravené další inovativní kroky pro firmy a obce,“ uzavírá Laura Mitroliosová z Institutu Cirkulární ekonomiky a provozní ředitelka Cyrkl.
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.