Po švýcarských stopách v regionu provázel švýcarského velvyslance Dominika Furglera při jeho návštěvě v Pardubickém kraji 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Právě v tomto kraji je totiž nadprůměrné zastoupení firem se švýcarskou účastí a ty jsou se svými výrobními programy poměrně úspěšné.
„Celkem je tu devět takových firem, jejichž investice jdou do několika miliard korun a které zaměstnávají několik tisíc pracovníků,“ říká Roman Línek a pokračuje: „Navíc nás se Švýcarskem spojují i takzvané švýcarské fondy, kterými tato nečlenská země Evropské unie kompenzuje své členství v schengenském prostoru. Například Pardubice s jejich pomocí vybudovaly Přednádraží. Bavili jsme se proto s panem velvyslancem o tom, jaké projekty budou chtít podporovat v rámci těchto fondů v příštích deseti letech. Nebude mezi nimi chybět například doprava, ekologie nebo bezpečnost, a je tedy možné, že některý dobře připravený projekt z našeho kraje může opět uspět.“
Po přijetí na Pardubickém kraji navštívil Dominik Furgler s Romanem Línkem firmy Ronal CR ve Starých Čívicích, Bühler CZ v Žamberku a Rieter CZ v Ústí nad Orlicí. Zúčastnil se také koncertu Pavla Šporcla na festivalu Kociánovo Ústí a prohlédl si památky v Litomyšli.
V Pardubickém kraji působí kromě výše zmíněných firem ještě další se švýcarskou účastí: APAG Elektronik, Stäubli Systems, Rohrssen Containerbau, Frutiger CZ, Frimark CZ a SanSwiss. (pak)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.