Na konci týdne se v prostorách 21. budovy ve Zlíně konalo setkání kulatého stolu s tématem Jak podpořit pečující osoby na regionální a lokální úrovni. Posluchači se mohli dozvědět, jak efektivněji přistupovat k podpoře pečujících osob, ať už prostřednictvím sociálních a zdravotních služeb nebo společenskou osvětou.
„Jedním z hlavních cílů Zlínského kraje je podpora sociálních služeb, které jsou poskytovány v přirozeném prostředí, a jejich vzájemná provázanost s ambulantními službami či odlehčovacími (terénní, ambulantní i pobytovou formou). Proto v kraji funguje například koordinátor komunitního plánování, protože zjišťování potřeb a nastavování pomoci je významné na místních úrovních," uvedla krajská radní pro oblast sociálních věcí, neziskového sektoru a rodinné politiky Michaela Blahová. "V současnosti máme vytvořenou mapu, dle které zjišťujeme tzv. bílá místa, kde je potřeba sociální služby doplnit. Důležité je také sdělit pečující osobě veškeré komplexní informace, poznat, jakou pomoc pečující skutečně potřebuje, povzbudit ho a být mu oporou.“
Ve své prezentaci posluchačům dále uvedla, že je důležité podporovat pečující osoby různými aktivitami, například zapojení do péče více osob, poradenství, kurzy pro pečující a setkání pečujících nebo využití komerčních služeb, jako je stravování nebo úklid. O koncepčním a koordinovaném přístupu při podpoře pečujících promluvila také koordinátorka projektu Stárnutí na krajích Zuzana Gašková. Seminář se uskutečnil v rámci Operačního programu Zaměstnanost Evropského sociálního fondu. (zlk)
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.