Jihočeský kraj hospodaří v letošním roce podle rozpočtu, který počítal s celkovými příjmy 12 458 milionů a celkovými výdaji 12 599 milionů korun. Konečná bilance zatím není známa. Na příští rok kraj počítá s celkovými příjmy přibližně 11 074 milionů, celkovými výdaji 11 699 milionů a schodkem zhruba 625 milionů. Bude to rok, který se ponese hlavně v duchu projektu Jižní Čechy olympijské.
Projekt startuje 1. ledna 2016 a navazuje na předchozí krajské projekty Jižní Čechy aktivní a Jižní Čechy husitské. „Jako hrdý jihočeský patriot jsem rád, že jsme tuto akci vyfoukli Praze, Brnu, Ostravě nebo i Plzni a její hlavní část se odehraje v Lipně nad Vltavou a okolí přehrady,“ říká hejtman Jiří Zimola. Na březích lipenské přehrady vyroste za podpory Mezinárodního olympijského výboru olympijský park, podobný parku na pražské Letné, který vyrostl během olympijských her v Soči. Lidé si zde budou moci vyzkoušet olympijské i neolympijské sporty a fandit při tom českým reprezentantům v bojích o medaile na olympijských hrách v Riu. Jihočeský kraj však, jak upozorňuje hejtman, chce projekt rozprostřít po celých jižních Čechách: „Kladl jsem na to důraz již při jednáních s Českým olympijským výborem. Nejedná se nám totiž pouze o Lipensko, ale chceme, aby si toho duchu olympismu užili například i lidé na Jindřichohradecku, Strakonicku, Vimpersku či Písecku. Obyvatelé celých jižních Čech se mají opravdu na co těšit.“
REKONSTRUKCE KNIHOVNY PŘES IROP
Stranou zájmu kraje v příštím roce nezůstanou ani investice do dopravy, školství, zdravotnictví a podobně. U těchto investic pomáhají kraji evropské dotace. Velké množství peněz přiteklo na jih Čech v uplynulých letech skrze ROP Jihozápad. Díky tomuto operačnímu programu do jižních a západních Čech plynulo z Evropské unie už více než 9 miliard korun. Nejvíce financí mířilo do podpory dopravní infrastruktury. Podepsané smlouvy na tuto oblast činí téměř 7 miliard korun, dosud proplaceno bylo více než 3,5 miliard Kč. V novém programovacím období bude kraj dotace získávat skrze IROP a již v tomto ohledu má řadu plánů. „Konstantním cílem Jihočeského kraje je, aby i v období 2014-2020 plynulo do regionu co nejvíce finančních prostředků na potřebné a smysluplné aktivity. Současně je pro kraj důležité, aby byly využity zkušenosti z předchozích programovacích období, včetně disponibilní administrativní kapacity, a v maximální míře došlo k zefektivnění, zjednodušení a zrychlení čerpání dotačních programů EU,“ uvádí Jiří Zimola. K projektům, které by Jihočeský kraj za pomoci programu IROP rád realizoval, patří například rekonstrukce a přístavba budovy Jihočeské vědecké knihovny za 250 milionů Kč, vybudování kulturního centra v Alšově jihočeské galerii, které by zahrnovalo mimo jiné galerii moderního umění a centrální depozitář pro všechny sbírkotvorné organizace v Jihočeském kraji za 300 milionů korun, dále pak například rekonstrukce silnic v úseku Nová Pec - Zadní Zvonková za 170 milionů či přeložka silnice II/157 a obchvat Srubce za 416 milionů. Jihočeši by rádi ze stejného programu získali i peníze na obchvat Českých Budějovic kolem obce Včelné za 860 milionů. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.