K říjnu letošního roku dosáhly celkové příjmy krajů téměř 143 miliard, což představuje meziroční nárůst o 24 miliard korun. Nárůst příjmů byl rozhodující měrou tvořen zvýšením objemu přijatých transferů, a to zejména neinvestičních. V nárůstu se promítá především dřívější převod plateb na regionální školství, vliv převodu financování sociálních služeb ze státu na kraje a také posílení platů pracovníků regionálního školství. Výdaje krajů činily 130 miliard korun, což představuje nárůst o 15 miliard proti roku předcházejícímu. Hospodaření krajů tak skončilo s přebytkem ve výši necelých 13 miliard, zatímco v loňském roce to bylo pouze necelých 3,5 miliardy.
Pokud se podíváme na čerpání z evropských fondů, tak mezi lety 2008 až 2014 získaly kraje souhrnně necelých 34 miliard korun. Což představuje sedm procent z celkového objemu získaných dotací. Největší podíl z evropských dotací získaných v letech 2008 až 2014 patřil Moravskoslezskému kraji. V přepočtu na počet obyvatel však prvenství drží Kraj Vysočina. Co se týká zrušených projektů, tak Pardubický kraj patří mezi sedmičku krajů, ve kterých nebyl v tomto období zrušen ani jeden projekt, což je samozřejmě potěšující.
Na převedení financování sociálních služeb se jednotlivé kraje připravovaly více než dva roky dopředu v úzké spolupráci s poskytovateli jednotlivých služeb a obcemi, a proto jsem přesvědčený, že stejně jako v Pardubickém kraji nebylo převedení financování nijak problematické.
Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, předseda Komise RAK pro fondy EU
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.