V příštím roce se chce Zlínský kraj zaměřit především na investice do zdravotnictví. Letos kraj hospodařil se ztrátou. Spokojenost po prvním roce panuje se změnou financování sociálních služeb. Jejich poskytovatelé prý kvitují, že nyní jim chodí peníze dříve než v minulých letech. Krajské radní Nersesjan však vadí nárůst administrativy, který byl s převedením kompetencí spojený. V příštím roce by měly sociální služby dostat na svůj provoz více peněz díky penězům z Evropské unie.
Kraj očekává, že jeho celkové letošní příjmy budou ve výši 9, 847 miliard korun, výdaje ve výši 10, 023 miliard korun. Do financování jsou zapojeny finanční prostředky ve výši 274 milionů korun, z toho 175 milionů korun kryje rozdíl mezi příjmy a výdaji roku 2015 a 102 milionů korun připadá na splátky stávajících úvěrů. „V roce 2015 získal částku ve výši 128,4 milionů korun, dobíhá čerpání projektů spolufinancovaných z operačních programů v období 2007 – 2013. Výše očekávané dotace, která bude ještě proplacena, činí 321,4 milionů korun,“ doplnil statistiku roku 2015 o evropské dotace náměstek Jaroslav Drozd. Zlínský kraj získal v programovém období 2007 – 2013 na investiční a neinvestiční projekty dotační částku v celkové výši 2,1 miliard korun, z níž podpořil 79 projektů.
Všechny kraje se v letošním roce musely vypořádat se změnou systému financování sociálních služeb. Podle radní Nersesjan se s touto změnou vypořádali dobře. „Nezaznamenali jsme žádné stížnosti ze strany poskytovatelů, neboť finance jsme jim schopni distribuovat bezodkladně, takže je mají na účtu mnohdy dříve, než je mívali od státu. Poskytovatelé jsou si zároveň schopni vzhledem k nastaveným pravidlům ověřit i výši podpory. Na straně úřadu ale narostla administrativa,“ řekla Krajským novinám radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan. Prý nebyl ani problém s částkou, kterou stát na sociální služby letos regionu poslal. „Situace se stabilizovala, neboť od počátku roku byla ve státním rozpočtu vyšší částka než v předešlých letech a v průběhu roku došlo ještě k jejímu dalšímu navýšení. V příštím roce očekáváme další posun k lepšímu, neboť chceme v průběhu roku zapojit do financování sociálních služeb evropské prostředky,“ s optimismem vyhlíží nový rok radní Nersesjan.
NEJVÍCE PENĚZ NA NEMOCNICE
Příští krajský rozpočet by měl být schodkový. Do příštího rozpočtu chtějí na kraji zapojit i volné prostředky z rozpočtu letošního. „Celkový objem předpokládaných příjmů je 8, 108 miliard korun, celkové výdaje jsou plánovány ve výši 8, 297 miliard korun. Do financování jsou zapojeny volné finanční prostředky rozpočtu roku 2015 ve výši 291 milionů korun. Z toho 189,47 milionů korun kryje rozdíl mezi příjmy a výdaji roku 2016 a 102 milionů korun opět připadá na splátky stávajících úvěrů,“ odpověděl Krajským novinám náměstek Drozd.
Největšími investicemi příštího roku budou opravy a vylepšení vybavenosti nemocnic. Zlínský kraj chce postavit nový interní pavilon vsetínské nemocnice za více než 280 milionů korun. V kroměřížské nemocnici zase plánuje přístavbu a rekonstrukci dialyzačního střediska. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.