Plzeňský kraj zřídil na základě schválení rady k 1. lednu letošního roku Komisi Rady Plzeňského kraje pro národnostní menšiny. „Demografický vývoj regionu ukazuje, že problematika národnostních menšin bude vyžadovat do budoucna více pozornosti i ze strany vedení Plzeňského kraje,“ vysvětluje hejtman Václav Šlajs.
V roce 2001 se podle sčítání lidu hlásilo k české národnosti cca 524 tisíc obyvatel Plzeňského kraje. V roce 2011 se pak k české národnosti hlásilo cca 400 tisíc obyvatel kraje. Podle sčítání lidu byly v tomto roce v kraji nejpočetněji zastoupeny tyto národnosti: slovenská (cca 8 tisíc obyvatel), ukrajinská (cca 3,5 tisíce obyvatel), vietnamská (cca 2,7 tisíce obyvatel) a německá (cca 1 tisíc obyvatel). Podle Václava Šlajse kraj však odhaduje, že v současnosti jsou tyto počty vyšší.
Komise v rámci své působnosti bude sledovat problematiku národnostních menšin na území Plzeňského kraje a iniciovat činnost Rady Plzeňského kraje v tomto ohledu. Dále se bude zabývat problematikou integrace národnostních menšin do společnosti a bude projednávat podněty nejen od členů komise, ale i od samosprávy, zaměstnavatelů či školských zařízení. Pozornost si určitě zaslouží oblast školství, sociálních věcí, zaměstnanosti, kultury. První jednání komise se uskuteční začátkem února.
KOMISE NESOUVISÍ S UPRCHLÍKY
Návrhy, případně opatření by měla vyplynout z podnětů zástupců menšin, ale také od zástupců výše zmíněných institucí a veřejnosti. Situace v regionech, městech i malých obcích může být velmi rozdílná a nelze počítat s tím, že existuje nějaké paušální řešení problémů. „O zřízení komise se uvažovalo již dříve, nesouvisí přímo se současnou vlnou migrantů, kteří míří do Evropy,“ vysvětluje Václav Šlajs.
Do funkce předsedy komise byl jmenován radní Jaroslav Šobr. Členy komise jsou Nguyen Sinh, Michal Sochor, Vasyl Stachniv, Šárka Stará, Renáta Tišerová a Filip Zapletal. Dosud nebyl v rámci Plzeňského kraje stanoven žádný poradní orgán, který by se zabýval problematikou národnostních menšin a jejich specifických potřeb. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.