Na nové bydlení se mohou těšit handicapové ženy z Mařenic na Českolipsku. Areál domova, kde dosud ženy žily, přestal potřebám sociální péče vyhovovat. Díky projektu transformace pobytových zařízení Liberecký kraj postavil dva nové domy ve Cvikově a dva v Novém Boru. Do malých bytů se přestěhuje třicet žen starších čtyřiceti let, které mají vrozené mentální nebo kombinovaní postižení a potřebují pravidelnou pomoc druhé osoby.
„Jsem ráda, že zrovna náš domov byl vybrán jako první v celém procesu transformace a že to budou zrovna naše klientky, které s novým bydlením získají daleko větší soukromí,“ nechala se slyšet ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Mařenice Petra Bröcklová.
Nové budovy nechalo vedení vystavět v centru obcí, aby se klientky staly součástí obce a měly blízko například na nákupy nebo za zábavou. „Každý člověk, i ten, kterému příroda někde ubrala, se podílí na společném lidství. Je stejně jedinečný jako ti, co patří mezi zdravé. Má stejnou hodnotu, stejnou důstojnost a stejná práva. A to je hlavní cíl celé transformace – umožnit zdravotně postiženým žít důstojný a plnohodnotný život,“ řekla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová. Projekt financoval Evropský sociální fond a Ministerstvo práce a sociálních věcí zhruba 45 miliony korun. Liberecký kraj na nové bydlení přispěl částkou 9,2 milionu korun.
V BYTECH BUDE SOUKROMÍ
Cílem transformace pobytových zařízení je umožnit handicapovaným lidem vést podobný život, jako mají jejich vrstevníci. Ve velkých ústavech, které se stavěly v dřívějších dobách, lidé žili společně ve velkých místnostech a neměli soukromí. „Je vidět, že když se lidé přestěhují do těchto bytů a je jim dána určitá samostatnost, začnou se najednou chovat úplně jinak a ukazují schopnosti, které mají, ač by tomu nikdo nevěřil,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
K projektu nazvanému „Transformace pobytového zařízení – Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice“ se dostalo současné vedení kraje po svých předchůdcích společně s projektem transformace Slunečního dvora v Jestřebí, která se ale neuskutečnila, protože kraj nenalezl vhodné lokality pro nové domy. „Po předchůdcích jsme zdědili dva rozpracované projekty transformace, jejichž stav byl na začátku tragický. Z toho důvodu jsme jeden zrušili a zaměřili se na dokončení toho druhého. Lidé z týmů náměstkyně Lenky Kadlecové a radního Petra Tulpy odvedli dobrou práci a dotáhli projekt do zdárného konce. Transformace domova Mařenice je ukázkou toho, kam se mají ubírat sociální služby v kraji i v budoucnu,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Domov v Mařenicích nebude posledním zařízením, které kraj přemístil. Druhým projektem bude právě Domov Sluneční dvůr Jestřebí, po něm by se mělo dostat na řadu Centrum denních služeb v Jablonci nad Nisou. Karolína Frýdová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.