Michal Hašek dokázal ustát neúspěšný pokus o puč po posledních volbách do poslanecké sněmovny. Stáhl se z celostátní politiky a naplno se věnoval výkonu funkce jihomoravského hejtmana. V průzkumech oblíbenosti je mezi představiteli regionů dlouhodobě nejlepší. Své osmileté angažmá ve vedení kraje by si tak na podzim rád prodloužil. Podle svých slov jsou s celostátním šéfem strany Sobotkou usmířeni, premiér jeho kandidaturu schválil.
Michal Hašek je v regionální politice velkým „šíbrem“. Kromě pozice hejtmana vykonává i funkci předsedy Asociace krajů České republiky. Vystudovaný právník je stálicí jihomoravské krajské politiky. Hašek svoji kandidaturu vidí především jako protiváhu vládní ANO. „Chci ochránit náš kraj a bezpečnost občanů v nynější chaotické a turbulentní době masové migrace a nebojím se říci invaze z Afriky a Blízkého východu do Evropy, protože mám respekt k historii, kultuře a tradicím jižní Moravy a České republiky. Druhým důvodem je jasná snaha ukázat, že politika má být místem demokratického souboje myšlenek, ideálů a programů, nikoliv další divizí velké firmy a jejího šéfa s miliardami a vlastním mediálním impériem za zády,“ zaútočil na podzim Michal Hašek. Hnutí ANO by však podle průzkumů nemělo přímo zasáhnout do boje o hejtmanské křeslo. Výzkumy jej řadí na čtvrté místo za ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.
Michal Hašek je známý svojí podporou zdravotnictví a složek Integrovaného záchranného systému. „Když jsem se v roce 2008 stal hejtmanem, sociální demokracie tehdy slíbila, že zachová a rozvine veřejné zdravotnictví. Slíbili zachovat veřejné nemocnice, dostat je z dluhů a zajistit fungující veřejného zdravotnictví jako ústavně garantované právo každého občana. Za jižní Moravu mohu říci, že za těch sedm let se nám to povedlo,“ odpověděl Krajským novinám v listopadu hejtman Hašek. Podle něj nemocnice nyní hospodaří s vyrovnanými rozpočty, respektive s mírnými přebytky.
Komunisté jako volebního lídra vybrali poslance Ivo Pojezného. KSČM bude obhajovat současných 16 mandátů v zastupitelstvu. „Mezi témata KSČM bude patřit zejména prosazování rovnoměrného rozvoje kraje, snižování nezaměstnanosti, ale například i hospodaření s vodou v krajině. Naopak vymezit se KSČM chce proti privatizaci krajského zdravotnictví, nelegální migraci či vydávání krajského majetku církvím prostřednictvím státu,“ lze se dočíst v prohlášení strany po únorové krajské konferenci.
ANO NEMÁ MALÉ CÍLE
Dlouho se spekulovalo, koho proti silnému Haškovi pošle favorit regionálních voleb, hnutí ANO. Dlouho se spekulovalo o Petru Vokřálovi, primátorovi Brna. Ten však ministra financí Babiše odmítl. Nabídku nepřijal ani starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. V půlce února nakonec na pobídku vládní strany kývnul ředitel brněnské městské policie Bohumil Šimek. „Jsem ráda, že máme v osobě pana Šimka silného a dobrého lídra, který se jistě stane hejtmanem. Věřím, že s takto navrženou kandidátkou volby vyhrajeme,“ řekla těsně po únorovém sněmu krajská místopředsedkyně Taťána Malá.
KDU-ČSL překvapivě do voleb nepovede Stanislav Juránek, bývalý hejtman Jihomoravského kraje po dvě volební období. Juránek v posledních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů v republice. Lidovci ale místo něj vsadí na mladšího Romana Celého, který v současnosti působí v pozici náměstka hejtmana. „Zaměřím se především na projekty, týkající se podpory a rozvoje podnikání, zejména pro začínající malé firmy, živnostníky a zemědělce. Vytváření nových pracovních míst posílí stabilitu života rodin a tím firem i obcí,“ slibuje před volbami Roman Celý. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.