Některé politické strany chtějí začít s ostrou kampaní pro letošní krajské volby v srpnu, jiné se snaží oslovovat voliče permanentně. Ať už ale zvolily jakoukoli strategii, většina stran má jasno v tom, kdo bude stát v čele jejich kandidátky a čím se budou snažit přesvědčit občany, aby právě jim dali svůj hlas.
Hnutí ANO, které se posledních krajských voleb vůbec neúčastnilo, se ve Středočeském kraji v preferencích pro letošní volby dostalo na druhé místo. Jako lídra kandidátky si hnutí zvolilo první místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavu Jermanovou. Pokud by ve volbách uspěla, chtěla by změnit myšlení úřadu a přinést nové vize do správy kraje. „Myslím, že oblasti priorit budou mít všechny politické subjekty podobné, je však otázkou, jaká řešení dokáží nabídnout. Určitě chceme omezovat byrokracii a vycházet vstříc potřebám všedního života,“ uvedla pro Krajské noviny Jaroslava Jermanová s tím, že programové priority zatím neprozradí, ale chtěla by budovat kraj bez rizik. Na kampaň ve Středočeském kraji počítá ANO se šesti miliony korun a víc než na billboardech bude mezi lidmi. „Politik by měl veřejnosti prezentovat svou práci průběžně, vysvětlovat lidem své postoje a názory, mít zpětnou vazbu. Takže volební kampaň nevnímám jako velkou změnu oproti své každodenní činnosti. S lidmi se stýkám neustále. Samozřejmě vím, že nás čeká velmi tvrdý volební boj a jen doufám, že se povede férově,“ nechala se slyšet Jaroslava Jermanová a dodala, že ostrou kampaň chystají na srpen, i když si všimla, že politická konkurence už s ostrou kampaní vyjela.
NOVÉ I ZNÁMÉ TVÁŘE
Na kontaktu s lidmi postavili svou kampaň ve Středočeském kraji i komunisté, které hnutí ANO posunulo v preferencích na třetí místo. Podle krajského lídra KSČM Zdeňka Štefka je jejich kampaň permanentní. „Snažíme se spoluobčanům ještě více přiblížit. Účastníme se různých akcí. Víme, co lidi v kraji tíží i zajímá. Snažíme se jim vysvětlit naše plány i záměry, jak problémy řešit. Samozřejmě, že směrem k volbám bude i naše předvolební aktivita gradovat,“ řekl Krajským novinám Zdeněk Štefek. Prioritami v krajských volbách bude pro komunisty zachování dostupnosti základních služeb, bezpečnost a kvalita života, racionalizace, podpora ekonomiky a regionálního rozvoje, tvorba pracovních míst a důvěryhodnost kraje.
Kandidátku sociální demokracie, která získala v roce 2012 v krajských volbách ve Středočeském kraji 21,79 % hlasů a dvacet šest mandátů, letos povede současný hejtman Miloš Petera. Jeho programovými prioritami jsou bezpečnost občanů a sociální oblast. ČSSD by například dál ráda proplácela žákovské jízdné nebo podporovala učňovské školství tím, že by zapojila velké firmy, pro které by se vychovávali žáci. Naopak novým číslem jedna na kandidátce se stane Vít Rakušan, který povede hnutí Starostové a nezávislí. Středočeský lídr STAN klade důraz na bezpečnost krajů. „Chceme vytvořit krizové scénáře a plány pro řadu dalších situací tak, aby nás nepřekvapovaly. Budeme usilovat o povinnost složek IZS komunikovat se samosprávami, aby se neopakovaly situace jako v Uherském Brodě nebo Vrběticích,“ řekl Vít Rakušan. Hnutí STAN mělo v minulých krajských volbách společnou kandidátku se stranou TOP 09, kterou vedla Helena Langšádlová. Letos v čele TOP 09 ve Středočeském kraji stane lékař a náměstek ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí Petr Tiso.
Se současným vedením kraje nesouhlasí ODS. Martin Kupka, který se stal lídrem strany pro krajské volby ve Středočeském kraji, řekl, že by chtěl zastavit osm let špatného vládnutí ČSSD a KSČM v kraji. „Region se bohužel nerozvíjí tak, jak by mohl. Zaměříme se na oblast školství, na zlepšení veřejné dopravy a na stav komunikací. Chceme více podporovat udržování a rozvíjení místních kulturních tradic. Pokládám to za důležité mimo jiné proto, abychom se neztratili v mlze multikulturalismu,“ sdělil pro Krajské noviny Martin Kupka. Dodal také, že bude klást důraz na kontaktní volební kampaň. Pro tu zatím strana ještě nemá přesně stanovený rozpočet, pohybovat se však bude v řádech jednotek miliónů. Karolína Frýdová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.