Stavba pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici, rekonstrukce pavilonu B v chebské nemocnici nebo přestěhování zdravotnické záchranné služby do nového sídla. To jsou podle současného hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla z ČSSD jedny z největších investičních akcí, které se uskutečnily v krajském zdravotnictví v posledních letech. Podle Jany Vildumetzové, která povede hnutí ANO do krajských voleb v Karlovarském kraji, by ale finance měly směřovat jinam.
„Alarmující je nedostatek personálu. Investuje se do budov a přístrojů, ale zapomíná se na zdravotníky. Ti si stěžují na špatné ohodnocení. Někteří proto odchází do zahraničí, což má za následek nedostatek personálu,“ řekla Krajským novinám Jana Vildumetzová s tím, že ve srovnání s jinými kraji je v tom Karlovarském v tomto ohledu velmi špatná situace. Uvedla také, že zdravotníci, kteří zůstávají, musí sloužit dlouhé přesčasy, což je dlouhodobě neúnosné. Někde se proto samospádem ruší lůžka nebo se neřízeně zavírají celá oddělení. Kandidátka na hejtmana za hnutí ANO tvrdí, že je třeba se na zdravotnictví dívat pohledem pacientů. Pro ně jsou hlavním problémem dlouhé objednací doby, které v některých případech dosahují i několik měsíců, a také omezená dostupnost péče. „V mnoha případech je v menších městech nedostatečná nebo zcela chybí takzvaná první linie, tedy praktici, zubaři a specialisté. Pacienti tak musí i kvůli méně závažným zdravotním problémům dojíždět, čímž stráví spoustu času,“ nechala se slyšet Jana Vildumetzová.
Podle hejtmana Martina Havla se však současnému vedení kraje daří naplňovat závazek, který si dali ve svém programu, tedy zaměřit se na rozvoj zdravotnictví v kraji tak, aby byla obyvatelům zajištěna kvalitní a dostupná zdravotní péče. „Ve snaze zajistit dostupnost zdravotnické péče pro naše obyvatele jsme se podíleli na zprovoznění lékařských pohotovostí v Aši a v Mariánských Lázních a rovněž jsme podepsali dohodu o zásazích záchranářů na obou stranách hranice,“ sdělil Krajským novinám hejtman Martin Havel s tím, že za poslední čtyři roky dokázali najít potřebné peníze na zvyšování mezd zdravotnických pracovníků, stabilizovat situaci v krajských nemocnicích a pokračovat v naplánovaných investicích do jejich obnovy a vybavení. Kromě zmíněné stavby pavilonu akutní medicíny za více než 700 milionů korun, rekonstrukce pavilonu chebské nemocnice za 130 milionů a přestěhování zdravotnické záchranné služby za sedmdesát pět milionů korun kraj investoval také více než dvacet milionů do iktového centra v sokolovské nemocnici. V minulém roce kraj také dokončil projekt centralizace lékařské péče v karlovarské nemocnici za 129 milionů korun, díky němuž došlo k sestěhování oddělení ze starých budov do nových, a zrealizoval nákup lineárního urychlovače pro chebskou nemocnici za devadesát osm milionů korun. „Ročně pak na modernizaci jednotlivých oddělení sokolovské nemocnice kraj vynakládá ze svého rozpočtu v průměru okolo 50 milionů korun,“ informoval Martin Havel, který by rád v budoucnu pokračoval v investicích do krajských nemocnic, konkrétně do dokončení obnovy nemocnice v Chebu, modernizace pavilonů v Sokolově nebo do nástavby plicního oddělení v Karlových Varech.
Investice do modernizací a vybavení nemocnic jsou důležité i pro lídra KSČM v Karlovarském kraji Evu Valjentovou. „Prioritou kraje pro nadcházející období by mělo být zajistit dostatek prostředků na dokončení rekonstrukcí krajských nemocnic. Stejně tak hledat finanční zdroje na průběžnou obnovu přístrojového vybavení našich nemocnic, tak aby byly vytvořeny podmínky pro poskytování zdravotní péče odpovídající dnešní době,“ odpověděla Krajským novinám Eva Valjentová. Myslí si také, že v otázce nedostatku lékařů musí být v budoucnu vyvíjen větší tlak na vládu, aby hledala systémové řešení v celém komplexu zajištění fungování zdravotnictví. „Kraj toto může řešit různými pobídkovými složkami od náborových příspěvků až po poskytnutí bytu, ale toto neřeší problém v celé šíři a už vůbec ne do budoucnosti, tak aby byl dostatek zdravotnického personálu zajištěn trvale,“ řekla Eva Valjentová.
Karolína Frýdová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.