Plánované vracení majetku církvím od českého státu vázne. Kvůli přílišné administrativní zátěži úřady nestíhají, to znamená velké problémy pro stát i krajské samosprávy. Naštvané církve totiž houfně podávají žaloby. Zpožděné restituce projednávali hejtmani s premiérem Sobotkou už v březnu. Zástupci Asociace krajů začátkem roku také jednali s kardinálem Dukou. Přesto přišla vlna žalob.
„Jménem asociace krajů jsem vznesl otázku kvůli koordinovanému postupu státu, krajů, měst a obcí vůči žalobám, které bují jako houby po dešti. Myslím si, že je do značné míry překvapivé, že v tuto chvíli se stávají předmětem žalob také majetky, které nejsou ve vlastnictví státu, ale jsou ve vlastnictví krajů a ve vlastnictví obcí," řekl po březnovém jednání s premiérem předseda Rady Asociace krajů ČR Michal Hašek. Jeho Jihomoravský kraj spolu se státem čelí žalobě Českomoravské provincie Řádu zbožných škol - piaristů, která požaduje vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, od roku 2000 spravované krajem. Piaristé se domnívají, že stát neměl právo převést tuto budovu do správy regionálního vedení. Podle Haška jsou na tom s žalobami podobně i jiné kraje, a proto se obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku, aby se v obdobných sporech postavil za kraje a obce.
„Stanovisko Rady Jihomoravského kraje je jednoznačné – žalobu odmítáme. Krajský majetek nepodléhá církevním restitucím a naší povinností řádného hospodáře je jej bránit. Zákon protlačený Nečasovou vládou jasně definoval povinné osoby a těmi nejsou kraje ani obce, navíc uzákonil velkorysou finanční kompenzaci církvím z daní nás všech,“ uvedli krajští radní v půlce března v souvislosti s žalobou od piaristů.
Přitom lednová jednání Asociace s kardinálem Dukou a arcibiskupem Janem Graubnerem vyzněla tak, že mezi kraji a církvemi panuje křehké příměří. „Uplynulý rok nastolil vzájemný klid a ukázal, že necelé jedno procento nedořešených případů není otázkou, která by měla vyvolávat nedorozumění. Pokud se některé právnické církevní osoby obrátily k soudu, tak chápeme, že plníme z obou stran povinnost dobrého a odpovědného hospodáře, a je na soudu, aby kompetentně rozhodl, čí je právo, a toto rozhodnutí bude definitivní tečkou,“ řekl po lednovém jednání kardinál Dominik Duka.
Hejtmanům vadí, že by měli majetek vracet „ze svého“. Podle jejich stanoviska je to úloha státu. „Zákon o církevních restitucích stanovil jasnou podmínku, obecní a krajský majetek se nevydává. Obce a kraje nebyly označeny za takzvané povinné osoby z hlediska vydávání majetku. A pokud dnes čelíme žalobám, tak se týkají aplikace jiného zákona,“ uvedl v lednu předseda Asociace krajů Michal Hašek.
Podobné žalobě jako Jihomoravský kraj čelí také město Proseč u Skutče v Pardubickém kraji. Římskokatolická farnost se domáhá vrácení necelých 17 hektarů pozemků za koupalištěm. Na tomto území se nachází také skautský tábor a lom. „Chování místní farnosti příliš nerozumíme, bez varování a předchozího jednání jsme obdrželi novoroční přání v podobě žaloby jako poděkování za dlouholetou podporu a spolupráci. Za posledních pět let jsme financovali opravy čtyř křížků, opravy církevních kapliček, spravujeme a opravujeme hřbitov v majetku církve, podporovali jsme finančně kulturní a společenské akce pořádané římskokatolickou farností,“ obhajoval zájmy Proseče její starosta Jan Macháček. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.