Nedostatek lékařů a hádky ve Frýdlantu

lbkZadlužení krajských nemocnic je podle vedení kraje již několik let minulostí. Zlepšení jejich hospodaření bylo jedním z hlavních předvolebních slibů hnutí Starostové a nezávislí, kteří vyhráli poslední regionální volby. Začátkem letošního roku také Liberecký kraj konečně otevřel nový hospic. V posledním měsíci byl velkým tématem v regionálním zdravotnictví prodej nemocnice ve Frýdlantu.

Obě krajské nemocnice (Krajská nemocnice Liberec a.s., Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a.s.) hospodaří posledních několik let s kladným výsledkem. Nemocnice v České Lípě před dvěma lety srovnala hlubokou ztrátu v řádu čtyř desítek milionů korun a přešla do kladného hospodářského výsledku. Podobně jsou na tom i další zdravotnická zařízení v regionu. „Léčebna respiračních nemocí ve Cvikově i Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje dodržují rozpočty a jsou schopny naplňovat rozpočtová pravidla včetně odpisů. Navíc na záchrance proběhl finanční audit a do pořádku se dalo skladové hospodaření i vozový park,“ informoval Krajské noviny radní Petr Tulpa zodpovědný za zdravotnictví.

Za poslední čtyři roky se v oblasti zdravotnictví na Liberecku stihlo mnohé. Celková rekonstrukce a výstavba „kamenného“ hospice pro celý Liberecký kraj, dokončení zateplení obvodového pláště v nemocnici Česká Lípa, nákup sanitních a rychlých vozů do horského terénu, nové operační středisko a ředitelství záchranky, nákup špičkové techniky v liberecké nemocnici a další. „Objem investic převyšuje čtvrt miliardy, a to nepočítám schválenou dvacetiletou podporu modernizace krajské nemocnice v Liberci ve výši 50 milionů ročně, 30 milionovou podporu poskytovanou v délce pěti let nemocnici v České Lípě,“ objasnil Krajským novinám radní Petr Tulpa z hnutí Starostové a nezávislí.

Současné koalici se podařilo aktualizovat Zásady řízení zdravotnictví v Libereckém kraji a daří se definovat potřeby zdravotnických služeb v nové koncepci řízení zdravotnictví v regionu. Některé akce k tomu potřebné ale byly zahájeny už za předchozího krajského vedení.

Problémy s nedostatkem lékařů se nevyhnuly ani Liberecku. Lékaři chybí především u hranic. „Nejzávažnějším problémem zdravotnictví Libereckého kraje je nedostatek lékařů a nebezpečný demografický vývoj pacientů. Velkým problémem je také majetková a vlastnická roztříštěnost zdravotnických zařízení v Libereckém kraji,“ pojmenoval hlavní nejistoty libereckého zdravotnictví radní Tulpa.

JAK TO BUDE S FRÝDLANTEM?

Začátkem dubna musel kraj začít řešit situaci s nemocnicí ve Frýdlantu. Nemocnice Frýdlant s. r. o. sídlí v budovách, které vlastní město Frýdlant. Jeho zastupitelstvo od léta 2015 hrozí vypovězením nájemní smlouvy. „Nabídli jsme obcím Frýdlantska, že nepřetržitou péči budeme v Nemocnici Frýdlant poskytovat za 3,5 milionu ročně, což je 145 korun na jednoho obyvatele. Obce toto odmítly,“ uvedlo vedení skupiny EUC, do které patří provozovatel frýdlantské nemocnice, začátkem dubna. Společnost EUC podle některých zpráv nabídla Libereckému kraji svůj podíl k prodeji. Později to však předseda představenstva EUC Zdeněk Blaško odmítl. Lidé z třicetitisícového města by při zavření nemocnice museli dojíždět za lékařskou péčí do Liberce. Autem je to cesta zhruba na půl hodiny. „Ve Frýdlantském výběžku není místo pro zdravotnický byznys. Občané Frýdlantska potřebují mít jistotu dobré, dostupné, akutní, to zdůrazňuji, zdravotní péče. Ať už se situace ohledně odkupu frýdlantské nemocnice Libereckým krajem vyvine jakkoliv, jsme připraveni na výzvu našeho hlavního akcionáře tuto akutní péči v základních oborech zajistit na moderním pracovišti přímo v místě,“ komentoval situaci generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. Lukáš Zitka

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji