Jednou z hlavních události ve zdravotnictví za poslední čtyři roky v Moravskoslezském kraji bylo zřízení takzvané personální unie, kdy dvě různé nemocnice řídí jeden ředitel. Například nemocnice v Karviné-Ráji a v Havířově tak vede původní ředitel karvinské nemocnice Petr Kovařík, frýdeckomísteckou a třineckou nemocnici má na starost Tomáš Stejskal. Cílem vedení kraje bylo zastavení negativního ekonomického vývoje a stabilizace krajských nemocnic.
Rok po zavedení personálních unií se nemocnice zřizované krajem z minusových čísel dostaly do mírného plusu. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka z ČSSD se tak hlavní smysl opatření podařilo naplnit. „Personální unie velmi dobře spolupracují, sdílejí činnosti a informace. Díky nim se podařilo sjednotit a snížit ceny u nakupovaných komodit,“ řekl hejtman. Podle něj došlo také k posunu i při realizaci veřejných zakázek, protože centrálním zadavatelem zakázky je vždy jedna z nemocnic, která žádanou komoditu vysoutěží i pro ostatní zdravotnická zařízení. Povedeným krokem bylo podle hejtmana v posledních letech také zřízení funkce ombudsmana v krajských nemocnicích. „Od října 2013 se ombudsmani zabývali téměř sedmi sty podněty. Jejich cílem je zajišťovat bezproblémovou komunikaci mezi pacienty, jejich blízkými a zaměstnanci těchto zdravotnických zařízení. Ukazuje se, že to byl dobrý tah, ombudsmani se velmi osvědčili,“ zhodnotil Miroslav Novák, který je také lídrem ČSSD pro podzimní krajské volby. V budoucnu by chtěl dále zlepšovat prostředí pro pacienty i zdravotníky v nemocnicích a sanatoriích a investovat do dalších rekonstrukcí a úprav budov i moderní přístrojové techniky. Rozdílný přístup by zvolilo hnutí ANO, které by se podle svého volebního programu zasadilo o zastavení nákupu předražené zdravotnické techniky, zdravotnického materiálu a nekoncepčního budování zdravotnických zařízení a prosazovalo by například systémové dobudování specializovaných, špičkově vybavených pracovišť a efektivního a rychlého systému přepravy pacientů.
Podle hejtmana je nyní zásadní vyřešit především personální situaci ve zdravotnictví, tedy nedostatek zdravotních sester a lékařů. „Snažíme se motivovat absolventy škol, aby zůstali v Moravskoslezském kraji a pracovali v některém z našich zdravotnických zařízení a zejména v potřebných, ale méně atraktivních oborech. Finančně podporujeme další vzdělávání lékařů a zdravotních sester,“ informoval Krajské noviny hejtman Miroslav Novák.
Nedostatek personálu považuje za akutní problém i lídr ODS do krajských voleb Jakub Unucka. Podle něj však kraj tuto situaci řeší nedostatečně. „Stávající lékaři a sestry odcházejí a noví nepřicházejí. Tento trend musí vedení kraje zastavit, nástroje na to má. Bohužel se o tom posledních osm let jen mluví a nic nedělá. Před tímto jevem nelze zavírat oči a je nutné jej řešit, abychom se v budoucnu vyhnuli eventuálnímu kolapsu,“ řekl Krajským novinám Jakub Unucka. Jako řešení tohoto problému by nabízel různé motivační pobídky, mezi nimi i garantované bydlení pro mladé odborníky. Problematická je podle lídra ODS také dostupnost péče. „Rozložení nemocnic je nešťastné. Například Bruntálsko je naprosto poddimenzované a musíme jej posílit. Naopak Karvinsko je předimenzované. Zdravotnická zařízení také nemohou suplovat sociální služby,“ nechal se slyšet Jakub Unucka, který by chtěl pomoci lépe strukturovat síť zdravotnických zařízení. Zásadními body ve zdravotnictví jsou podle něj stabilita lékařských týmů v krajských nemocnicích, vzájemná spolupráce nemocnic, hlavně co se týče vzdělávání, modernizace a rozvoj nemocnic, prevence, ale také lidský přístup.
Otázka zdravotnictví je důležitá i pro KSČM. Ta, jak uvádí ve svém programu, jednoznačně podporuje zachování stávající páteřní sítě nemocnic a sociálních zařízení v majetku Moravskoslezského kraj a odmítá jejich privatizaci. Chtěla by také pokračovat ve zlepšování domácího prostředí a vybavenosti těchto zařízení a podporovat rozvoj mobilní péče o starší a hendikepované občany. Karolína Frýdová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.