Do řešení krize v OKD vstoupil stát. Na svém květnovém jednání vláda schválila mimořádnou pomoc propuštěným havířům. Společnost dluží více než 650 věřitelům přes sedmnáct miliard korun a práci v regionu dává více než deseti tisícům lidí.
Premiér Bohuslav Sobotka se spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem na začátku května setkal s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem. Jednali o situaci v důlní společnosti s regionálními zaměstnavateli, představiteli odborů, zaměstnanci OKD a zástupci měst a obcí, dotčených těžbou. „Máme společný zájem na tom, aby se společnost OKD udržela v provozu nejen kvůli zaměstnancům, ale i dodavatelům a firmám, které jsou s ní spojeny,“ sdělil po jednání hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Hejtman dodal, že rekvalifikaci i zaměstnání tisíci propuštěných pracovníkům nabídl automobilový klastr. V tu dobu ještě nebylo známo rozhodnutí soudu ve věci insolvence OKD. Krajský soud v Ostravě rozhodnul o úpadku OKD o tři dny později po setkání hejtmana s premiérem a ministry. Vládní koalice už předtím několikrát vyhlásila, že je pro ni klíčové udržet podnik na Ostravsku v chodu. Do hry tak vstoupila jednání s insolvenčním správcem OKD Lee Loudou. Ten po vyhlášení rozsudku začal zjišťovat, jaký majetek a dluhy skutečně důlní společnost má. Jen v dluhopisech se prý jedná o deset miliard korun. Další čtyři miliardy dluží své mateřské společnosti NWR. Pětici bank, mezi nimiž jsou třeba i Česká spořitelna nebo ČSOB, pak dluží okolo jedné a půl miliardy. Začátkem května zasadila OKD ránu také pražská burza, do odvolání přestala obchodovat s akciemi mateřské společnosti NWR.
V půlce května vláda ČR schválila sociální příspěvek propuštěným zaměstnancům dolů. Kvůli útlumu těžby černého uhlí se ocitla spousta lidí v Moravskoslezském kraji v nelehké situaci. Sociální příspěvek může činit až osm tisíc měsíčně. „Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Výše příspěvku dosáhne buď sedmi, nebo osmi tisíc korun. Vyplácen bude po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně 5 let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka,“ seznámil premiér Sobotka veřejnost s podobou státního příspěvku.
Ne všichni politici jsou ale ze současného vládního řešení nadšení. „Měnit zákony a vymýšlet nové sociální dávky kvůli jediné firmě v problémech je špatná cesta. Každoročně skončí několik tisíc malých a středních firem, které v souhrnu zaměstnávají více lidí než OKD. Těmto lidem vláda nijak nepomáhá, spíše naopak,“ uvedl po představení rozsudku předseda ODS Petr Fiala. Tomu také vadí, že vládní návrh nebere v potaz další živnostníky, kteří jsou na obchodování s OKD závislí. Investice do firmy v úpadku podle něj není řešením. Bývalý ministr školství navrhl své řešení. „V době rekordně nízké nezaměstnanosti to musí být priorita. Je potřeba snížit firmám odvody za zaměstnance, aby se zaměstnávání lidí více vyplatilo. Je potřeba zjednodušit daňový systém, aby s ním firmy měly menší náklady,“ myslí si Petr Fiala. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.