Dvakrát vstoupil do stejné řeky, dvakrát se stal hejtmanem Zlínského kraje. Potřetí už ale sociální demokrat Stanislav Mišák, který v roce 2008 získal ve volbách téměř dvanáct tisíc preferenčních hlasů, o čtyři roky později osm tisíc, už do hejtmanského křesla usednout nechce. A ačkoli je do krajských voleb ještě daleko, už nyní se tak ví, že v čele kraje bude stát někdo jiný.
ČSSD proto musela najít jinou jedničku své kandidátky. Mezi možnými jmény se objevili například Petr Navrátil, Taťána Valentová Nersesjan nebo bývalá senátorka Alena Gajdůšková. Vše nasvědčovalo tomu, že právě poslední jmenovaná se bude ucházet o post hejtmanky. Ve stranických primárkách, které se konaly na konci března, ale členové strany překvapivě nepodpořili Alenu Gajdůškovou v čele kandidátky. Pro konečnou nominaci do pozice lídra krajských voleb bylo potřeba získat podporu minimálně 50 %, bývalá senátorka však získala 46,1 %. „Jsem ráda, že jsme jedinou politickou stranou, která dává každému členovi možnost demokraticky rozhodnout o své reprezentaci. Výsledek ukazuje, že to není formální rozhodování," uvedla Alena Gajdůšková k výsledkům primárek. Sociální demokraté nakonec zvolili, že v čele jejich kandidátky bude stát Petr Navrátil. Ten je od roku 2008 zastupitelem Zlínského kraje a od roku 2012 také členem rady kraje zodpovědným za školství, mládež a sport. Tyto kompetence mu nepřipadly náhodou. Jednašedesátiletý Petr Navrátil totiž mezi lety 1974 až 1978 vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity v Ostravě, o devět let později se pak na stejné univerzitě stal doktorem pedagogiky. Do roku 2012 byl patnáct let ředitelem Základní školy Slavičín – Vlára. Právě ve Slavičíně, odkud Petr Navrátil pochází, byl také předsedou tamního fotbalového oddílu, nyní zastává funkci manažera oddílu. Kromě toho je členem dozorčí rady obecně prospěšné společnosti Energetická agentura Zlínského kraje.
Poprvé do krajských voleb půjde letos hnutí ANO. To ve Zlínském kraji vsadilo na poslankyni Margitu Balaštíkovou. Nyní osmačtyřicetiletá poslankyně zemědělského výboru vstoupila do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013. Margita Balaštíková, která se narodila v Uherském Hradišti, byla v 90. letech zaměstnankyní Agrokombinátu Slušovice, dále pracovala například pro občanskou společnost Místní akční skupina Severní Chřiby a Pomoraví nebo pro ČSOB Leasing. Velkým zájmem jedničky hnutí ANO ve Zlínském kraji jsou koně. Od roku 2007 tak řídila Hřebčín Napajedla, funkce se však vzdala právě pro post poslankyně.
Podle preferencí má prozatím velké šance na úspěch starosta města Vsetína a senátor Jiří Čunek, který vede krajskou kandidátku KDU-ČSL. Jiří Čunek, který se narodil v roce 1959, složil maturitu na střední průmyslové škole, poté pracoval jako automechanik, později jako vedoucí bezpečnosti práce ve vsetínské zbrojovce. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1990. Jeho cesta pak vedla přes vsetínského zastupitele, zastupitele Zlínského kraje, předsedu lidovců a místopředsedu vlády po ministra pro místní rozvoj, kterým se stal v roce 2007. Ten samý rok však na své funkce rezignoval kvůli trestnímu stíhání, hned o rok později se ale na svůj ministerský post vrátil. V roce 2009 však opět rezignoval a ten samý rok neobhájil své předsednictví ve straně. V říjnu 2012 se opět stal krajským zastupitelem, o dva roky později starostou Vsetína. V březnu letošního roku získal Jiří Čunek na krajské konferenci šedesát devět hlasů ze sedmdesáti osmi možných a stal se tak kandidátem na hejtmana.
Voliči ale mohou nakonec zamíchat kartami úplně jinak. Některé strany ještě stále nemají zcela jasno, kdo povede jejich kandidátní listinu. V případě KSČM se spekuluje současném náměstkovi hejtmana Ivanu Mařákovi, Soukromníci, kteří se spojí se Svobodnými, zřejmě vsadí na majitele hazardní skupiny Synot Ivo Valentu. ODS si zvolila zastupitele kraje a starostu obce Vlčnov Jana Pijáčka, TOP 09 zase zastupitel města Valašské Meziříčí Vlastislava Navrátila. Starostové a nezávislí uvažovali o předsedovi hnutí Petrovi Gazdíkovi, nakonec ale vybrali zlínského primátora Miroslava Adámka. Karolína Frýdová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.