Plzeňskému kraji se daří navazovat spolupráce s Cínou. Díky úzké spolupráci s provincií Če-ťiang se rozvíjí vazby v průmyslu, studiu i medicíně. Na západ Cech tak přicházejí nejen noví investoři, ale zároveň plzeňské firmy pronikají na miliardový trh.
Patří mezi ně například Škoda Transportation, která prodala v Číně desetiletou licenci na výrobu tramvají. Kromě toho se podílí na projektu vývoje a výroby nové tramvaje 27T. Jiným příkladem může být českoněmecká firma Bino Europe, která má pobočku v Klatovech. Její spolumajitel Tomáš Brabec nyní spolu dalšími připravuje v Číně podnikatelský inkubátor, který bude firmám ze střední a východní Evropy pomáhat proniknout na čínský trh.
Naopak v Plzeňském kraji přibyly za poslední čtyři roky dvě nové čínské firmy. Jedna vyrábí televizory a komponenty do televizorů a ta druhá pro změnu komponenty do klimatizací.
Spolupráce se však neomezuje pouze na oblast průmyslu. Dochází i na výměny vysokoškolských studentů a další univerzitní projekty. Stranou nezůstává ani zdravotnictví. Již v uplynulém roce se sešel na Krajském úřadě Plzeňského kraje náměstek hejtmana Ivo Grüner s náměstkem ministra zdravotnictví provincie Če-ťiang Xu Runlongem. Vedle Plzeňského kraje se setkání zúčastnili rovněž zástupci Západočeské univerzity v Plzni, včetně samotné Fakulty zdravotnických studií, dále Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice. Hlavním tématem setkání byla spolupráce právě v oblasti zdravotnictví. Společný záměr tehdy stvrdila česká a čínská strana podpisem memoranda. Hlavní důraz spolupráce by měl být kladen na tradiční čínskou medicínu, která podle zástupců zdravotnictví může být pro tak zvanou západní medicínu velmi přínosná. První písemná zmínka o tradiční čínské medicíně je 2200 let stará a západní medicína přišla do provincie teprve před 180 lety. V dnešní Číně fungují oba principy léčby společně a všichni lékaři tradiční čínské medicíny mají rovněž základ medicíny západní. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.