Omezit odkládání odpadu. I to je plán do budoucna

KV kraj logoTéměř osm tisíc kontejnerů, 120 obcí zapojených v systému EKO-KOM, 125 obyvatel na jedno průměrné sběrné místo a čtyřicet jedna kilogramů vytříděného odpadu na jednoho obyvatele za celý rok. To jsou čísla, se kterými se může chlubit Karlovarský kraj. Ne vždy tomu tak ale bylo.

Ještě před deseti lety, v roce 2006, se v kraji vytřídilo pouze 21,3 kilogramu využitelného odpadu na obyvatele, tedy papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Republikový průměr byl přitom v té době 28 kilogramu. Důležité ale je, že Karlovarský kraj nezaostal a postupně se v třídění zlepšoval. V roce 2005 začal spolupracovat se společností EKO-KOM. Společný program měl podpořit třídění komunálních odpadů v obcích. V roce 2006 společnost zaplatila obcím kraje nové kontejnery a podpořila další aktivity za dva a půl milionu korun. V roce 2007 už obyvatelé vytřídili o něco více, tedy 24,7 kilogramu odpadu na osobu a rok. Postupem času byl Karlovarský kraj v třídění úspěšnější a začal šlapat na paty i ostatním krajům. V roce 2014 každý občan vytřídil asi 39,4 kilogramu, přičemž celorepublikový průměr činil 40,5 kilogramu. „Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, na jednoho obyvatele kraje připadalo v uplynulém roce více než osmnáct kilogramů vytříděného papíru, jedenáct a půl kilogramů plastů, téměř téměž jedenáct kilogramu skla a přes 0,4 kilogramu nápojových kartonů.“ nechal se slyšet v roce 2015 krajský radní pro oblast životního prostředí Josef Hora.

TAŠKY I SOUTĚŽ

Vedení kraje však neusnulo na vavřínech a snaží se třídění podporovat dál. V září minulého roku proto kraj nakoupil od společnosti EKO-KOM tisíc barevných tašek určených pro sběr tříděného odpadu v domácnostech. Tašky se rozdávaly do škol, neziskovým organizacím i občanům jako součást ekovýchovných programů nebo soutěží. Dalším projektem, od kterého si kraj slibuje zvýšení zájmu o třídění odpadu, je soutěž Liga odpadů. Ta se letos uskuteční již podesáté. V minulém roce se vítězem kategorie do jednoho tisíce obyvatel stalo nejvýše položené město v České republice – Boží Dar. „Máme po obci rozmístěno šest sběrných míst s odpadními zvony na sklo, papír a plasty s tím, že letos by měly přibýt další jedno až dvě taková místa. V současnosti máme i dvě místa na uskladňování vytříděného odpadu,“ informoval Krajské noviny starosta Božího Daru Jan Horník. „Postupně se snažíme na základě místních specifik oproti vnitrozemí, jakými jsou nadprůměrné dešťové a sněhové srážky, silné větry a mrazy, vylepšovat systém třídění, sběru a odvozu recyklovatelného odpadu, což je sice dlouhodobý proces, ale cesta, která má smysl,“ dodal Jan Horník. Podle něj se začal odpad v obci třídit kvůli třem hlavním důvodům. Prvním z nich bylo, že klasické popelové nádoby už přestaly stačit objemu směsného odpadu kvůli změně vytápění. Druhým důvodem bylo přiblížit se zbytku Evropy. Vedení města totiž vidělo, že vytříděné odpady jsou velmi dobře znovu použitelné a tím, že nekončí na skládce, se i zlevní poplatky za jejich skladování. Navíc, většina obyvatel i podnikatelů si podle starosty přála třídit. Jan Horník také tvrdí, že obyvatele žádným mimořádným způsobem ke třídění nemotivují. V obci trvale bydlící občané a v místě přihlášené podnikatelské subjekty za svoz zbytkového odpadu neplatí, což by podle Jana Horníka mělo spíše znamenat, že se bude jednat o demotivující faktor, ale ve skutečnosti tomu tak není. „Je zajímavé, že systém třídění a svozu recyklovatelného odpadu je v naší obci relativně jednoduchý až primitivní, a přesto při této činnosti dosahujeme docela dobrých výsledků. Samozřejmě je pořád co vylepšovat, a o to se obec bude snažit i v budoucím období, k čemuž má již také své plány a vize,“ uzavřel starosta vítězného města v soutěži Liga odpadů.

Plány a vize už má v odpadovém hospodářství na dalších deset let i Karlovarský kraj. Mezi nimi je například maximálně využívat směsné komunální odpady jako zdroje surovin a rovněž za účelem snížení emisí skleníkových plynů pocházejících z odpadu na skládkách nebo omezit odkládání odpadů mimo místa k tomu určená. Karolína Frýdová

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji