Ve třídění odpadů je Olomoucký kraj stabilně na špici z celé republiky. V kraji se nachází téměř 20 tisíc kontejnerů pro tříděný sběr, což znamená, že na jedno sběrné hnízdo připadá okolo 121 obyvatel, průměrná roční výtěžnost na jednoho Olomoučana je přibližně 46 kilogramů papíru, skla, plastu a nápojového kartonu. Do systému EKO-KOM je zapojeno v regionu 390 obcí.
V třídění odpadů je olomoucký region na druhém místě v pomyslném srovnání všech krajů v České republice. V třídění papírů je Olomoucký kraj dokonce nejlepší. Každý občan kraje v minulém roce průměrně vytřídil 21,9 kilogramů papíru. K dlouhodobě výborným výsledkům ve třídění odpadů pomáhá i stále hustější síť sběrných míst. V současnosti slouží jedno průměrné kontejnerové hnízdo 121 obyvatelům kraje, přičemž před deseti lety šlo o 208 obyvatel. „Součástí spolupráce EKO-KOMu a Olomouckého kraje je totiž zahušťování sběrné sítě kontejnerů na tříděný odpad. Tím se stává třídění pro občany pohodlnější a tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů,“ uvedla ke spolupráci s krajem Pavla Bendová ze společnosti EKO-KOM.
Společné úsilí hejtmanství a EKO-KOMu pozitivně hodnotí i vedení regionu. „Také letos se v souladu s hierarchií nakládání s odpady zaměříme na podporu třídění a následného maximálního využití vytříděných složek komunálního odpadu. Jsem velmi rád, že Olomoucký kraj již od roku 2004 spolupracuje s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM na společném projektu a tato spolupráce přináší pozitivní výsledky,“ řekl začátkem června 2. náměstek hejtmana Michael Symerský, který je zodpovědný za oblast životního prostředí.
Olomouckému regionu se dařilo i v letošní soutěži O Křištálovou popelnici, kde se letos již podvanácté vyhlašovaly nejlepší obce ve sběru a třídění odpadu. Třetí místo v celé České republice obsadilo město Olomouc. „Je to o občanech, kteří chtějí aktivně třídit. Velkou zásluhu na tom mají naši městští úředníci, kteří se tomuto tématu dlouhodobě věnují a motivují naše občany,“ uvedl po převzetí ceny náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec
Ke třetímu místu v celorepublikové soutěži se váže i odměna 70 tisíc korun. Na co ji Olomouc využije? „Použijeme ji na další podporu třídění odpadu u nás. Připravujeme kalendář, který budeme dávat občanům, chystáme se pořádat různé akce společně s ekologickým centrem v Olomouci Semafor nebo na další rozvoj spolupráce se základními školami,“ prozradil Krajským novinám Aleš Jakubec. Velmi se podle něj osvědčily akce zaměřené na děti, které pak dále motivují své rodiče k aktivnímu třídění odpadu.
Dlouhodobě je v Olomouckém kraji úspěšné i město Jeseník. V krajském srovnání nazvaném O keramickou popelnici bylo nejlepší v kategorii od dvou tisíc do patnácti tisíc obyvatel. Úspěšní jsou prý především díky důrazu na prevenci a osvětovým aktivitám. „Občané města třídí odpad již od roku 1991 a během té doby se již naučili, jak správně třídit odpad. Přispívá k tomu především propagace, která oslovuje nejen občany jako takové, ale především děti, a to od mateřinek až po střední školy. Jsme velmi rádi, že se město Jeseník opět dostalo mezi finalisty této soutěže,“ prozradil recept na úspěch starosta Jeseníku Adam Kalous. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.