Z Oldřicha Bubeníčka, někdejšího novináře, udělal volební úspěch prvního polistopadového komunistického hejtmana. Do čela ústeckého kraje usednul díky koalici s ČSSD. Za dobu jeho vládnutí klesalo zadlužení krajských nemocnic, vypořádal se i s převedením agendy rozdělování prostředků na sociální služby. Ne vše se ale daří, Ústecký kraj dál trápí vysoká nezaměstnanost, podle údajů Českého statistického úřadu činila koncem loňského roku přes 8,5 %. „Kraj je strukturálně postiženým regionem, což nese sebou vysokou nezaměstnanost, a to přináší v některých místech i sociální napětí,“ řekl Krajským novinám hejtman Bubeníček.
Co považujete za největší úspěch během vašeho mandátu?
Podle mého názoru se podařilo změnit pohled na Ústecký kraj v očích veřejnosti. Povedlo se odblokovat ROP Severozápad, Krajská zdravotní, sdružující největší krajské nemocnice, se stala prosperující společností se špičkovými klinickými pracovišti, vybavenými nejmodernějšími přístroji, které si v ničem nezadají s fakultními nemocnicemi, a podporujeme i další zdravotnická zařízení v kraji. Zdravotnická záchranná služba má špičkový dispečink a zakoupili jsme pro ni téměř 60 nových sanitních vozů. Po kraji jezdí nové zelené autobusy hromadné dopravy a v život se uvádí integrovaný systém, výhodný pro cestující. Stovky milionů korun jsme vložili do rekonstrukcí silnic II. a III. třídy a mostů napříč celým regionem a obnovili provoz na železničních turistických tratích. Výrazně stoupla také podpora mládežnického sportu a pozornost věnujeme rozvoji kultury. Podařilo se zaplnit průmyslovou zónu Triangle, tam už zbývají volné jen hektary. To je obrovský úspěch. Vybavenost našeho integrovaného záchranného systému se také podařilo výrazně zlepšit. Hasiči, policie i zdravotnická záchranná služba je na vyšší úrovni než ve zbytku republiky. Kraj na to přispívá značnými prostředky. Navštívily nás tři desítky diplomatických představitelů různých zemí. A to je jen krátký výběr z mnoha dalších zdařilých projektů.
Co je podle vás v současnosti největší problém Ústeckého kraje?
Kraj je strukturálně postiženým regionem, což nese sebou vysokou nezaměstnanost, a to přináší v některých místech i sociální napětí. Trápí mě ale i vysoký počet lidí, kteří o práci nemají zájem. Podle mého názoru přestal být velkým problémem stav životního prostředí.
Při výkonu svého mandátu jste se, mimo jiné, musel vypořádat i s převedením agendy rozdělování financí na sociální služby ze státu na jednotlivá hejtmanství. Jak nyní, více než rok po této změně, hodnotíte tento přechod, jak jste ho v regionu zvládli?
Jako předseda sociální komise Rady Asociace krajů ČR jsem se s tímto tématem setkával od počátku tohoto volebního období. Přestože byla snaha vše dobře připravit, přinesla změna financování nemálo problémů, jako kraj jsme museli řadu věcí doslova vybojovat. Zavedli jsme však dobrý systém, aby sociální služby mohly fungovat stále na dostatečné úrovni. Peněz potřebných v této oblasti bude vždycky méně, než by bylo potřebné. V kraji sociální služby fungují na potřebné úrovni i po změně financování.
Jak se vám ve vaší funkci spolupracovalo s ostatními hejtmany, jak s kolegy z vrcholné politiky a jak se zástupci měst a obcí?
Platforma spolupráce hejtmanů na úrovni Rady Asociace krajů ČR vytváří dobré podmínky pro spolupráci. S řadou kolegů ve vedeních krajů jsem navázal úzké kontakty, někdy i v osobní rovině. Jednal jsem s řadou ministrů o klíčových problémech kraje, mnoho ministrů včetně premiéra opakovaně navštívili náš kraj a dost věcí se tak podařilo vyřešit.
S představiteli měst a obcí jsem se setkával na úrovni mikroregionů a na pracovních setkáních jsme většinou našli společnou řeč a kraj tak mohl pomoci najít řešení jejich problémů.
Čeho jste během svého vedení kraje chtěl dosáhnout a nevyšlo to?
Co se nám zatím nepodařilo, je zřízení protialkoholní záchytné stanice. Během tohoto volebního období se totiž změnila legislativa a situace se podstatně zkomplikovala. K dokončení dálnice D8 už bylo stanoveno mnoho termínů, ten poslední - prosinec 2016 - zazněl z úst ministra dopravy Dana Ťoka. Věřím, že se konečně splní a uzavře se letos třicetiletá anabáze budování dálničního úseku z Prahy ke státní hranici s Německem.
V červnu chomutovská radnice rozhodla, že poskytne půjčku 12,5 milionu korun extraligovému klubu Piráti Chomutov, aby extraliga zůstala v tomto městě. Jak se vy, jako správce kraje, díváte na toto řešení situace, je to podle vás dobré řešení pro město? Měla by města takto výrazně podporovat vrcholový sport?
Je to svrchované rozhodnutí chomutovských zastupitelů. Vím, že řada měst vrcholový sport podporuje. Kraj zvolil cestu podpory mládežnických sportovních klubů. Tato pomoc směřuje k posílení vlastní hráčské základy, zejména u divácky nejvíce přitažlivých sportů, jako je fotbal, hokej, basketbal, volejbal a házená. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.