Silnice, migranty i RUD řešili hejtmani s prezidentem

setkani hejtmani prezident rijen 15Hejtmani všech čtrnácti krajů se počátkem října sešli s Prezidentem ČR Milošem Zemanem na pracovním obědě. Bylo to již čtvrté setkání hejtmanů s prezidentem v jeho funkčním období. Hlava státu se zástupci krajů probírala stav krajských silnic, rozpočtové určení daní a i připravenost regionů čelit přílivu uprchlíků.

Pracovní oběd se nesl v duchu oslav 15. výročí obnovení krajských samospráv. Miloš Zeman byl předsedou vlády v době, kdy se tato územní samospráva znovu zaváděla. Velkým tématem pro kraje je nyní navrácení rozpočtového určení daní (RUD) na hodnotu před rokem 2012. Současná vládní koalice slíbila hejtmanům, že tento zákon vstoupí v platnost prvního ledna příštího roku. Dosud však nebyl ve sněmovně projednán. „Požádali jsme pana prezidenta o intervenci v souvislosti s tímto zákonem,“ řekl po jednání předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Od setkání s prezidentem předseda Hašek ještě více vystupňoval svůj tón. „Ministr financí jako předseda hnutí ANO uzavřel v rámci vládní koalice dohodu. Vládní koalice jasně deklarovala, že od 1. ledna 2016 dojde k opětovnému návratu k původnímu koeficientu. Jestliže Andrej Babiš začíná dnes lavírovat a nechce naplnit závazek vlády, pak musím za hejtmany České republiky velmi rezolutně říci, že ministr financí vydírá. Neumím si představit, že by zodpovědný politik udělal to, co dnes udělal místopředseda vlády,“ uvedl ve vyjádření Michal Hašek, který považuje za špatné, že ministr financí spojil otázku rozpočtového určení daní s otázkou hlasování o zdanění loterií a hazardních her.

DALŠÍMI TÉMATY SILNICE I UPRCHLÍCI

Dalším velkým tématem, o které se prezident zajímal, byl stav krajských silnic a jejich financování. Hejtmany nejčastěji trápí špatná dopravní infrastruktura v regionech. Do budoucna by si přáli, aby měly kraje ze zákona účelově určené prostředky na opravy dopravní infrastruktury.

V neposlední řadě se hejtmani bavili s prezidentem i o připravenosti bezpečnostních složek státu na ochranu hranic a zvládnutí případného náporu uprchlíků, kteří nyní čekají v různých zařízeních, aby mohli do Evropy. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek seznámili prezidenta s výsledkem cvičení bezpečnostních složek, které se uskutečnilo na konci září na hranicích s Rakouskem. „Je jasné, že se krajů bude migrace lidí týkat. Věřím, že vláda udělá vše pro to, aby zůstalo jen u cvičení,“ vyjádřil své přání Michal Hašek. Slova předsedy Haška doplnil i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Bezpečnostní situace na hranicích s Rakouskem není dobrá. Jsem v kontaktu s kolegy hejtmany z Rakouska, kteří nás denně informují o počtech migrantů,“ zhodnotil Jiří Zimola.

Kraje též pochválili prezidenta za jeho angažování se při jednáních s Čínou. Mnohé kraje již mají navázané partnerství v Číně. Pro regiony to znamená potenciální přínos v podobě čínských investic.

Hejtmani také popřáli Miloši Zemanovi k jeho narozeninám, které měl na konci září. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek předal panu prezidentovi dárek – venkovní lampu. Bude umístěna v zámeckém parku v Lánech, stejně jako třináct dalších, které hejtmani věnují. Prezident každému z hejtmanů daroval státní vlajku České republiky. Po obědě s prezidentem se hejtmani přesunuli do Rudolfovy galerie Pražského hradu, kde se konalo slavností setkání všech současných a bývalých hejtmanů a předání ocenění za přínos krajům a krajským samosprávám. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2020 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji