Rozbořilův konec, Zemánkův vzestup?

logo olomouckeho krajeSoučasný hejtman Jiří Rozobřil byl ještě loni jedním z nejoblíbenějších v zemi. Vitální politik se vyšvihnul do vedení kraje před čtyřmi lety prakticky odnikud. Ještě červencový průzkům přisuzoval ČSSD dělené první místo se ziskem necelých dvaceti procent s hnutím ANO. Podzimní kauza Vidkun i předchozí aféra dnes již bývalého náměstka Aloise Mačáka však znamenaly propad preferencí a pád na třetí místo. V současnosti se zdá být voličům nejlepší kandidát hnutí ANO Oto Košta.

Hejtman Jiří Rozbořil byl před posledními regionálními volbami neokoukanou tváří. Nejspíše i to mu pomohlo při získávání hlasů. V průzkumech oblíbenosti se často držel na čele, neuškodilo mu ani povolební uzavření koalice se stigmatizovanou KSČM. První otřes ale volební preference zaznamenaly po kauze Aloise Mačáka, v té době náměstkem hejtmana pro dopravu. Na začátku září začala policie prověřovat dary v celkové výši přes 1,3 milionů korun od soukromých firem. Mačák na svoji funkci tehdy rezignoval. Začátkem letošního února však policie jeho vyšetřování odložila pro nedostatek důkazů. Mačák se snažil ještě na poslední chvíli protlačit na kandidátní listinu do krajských voleb, byl však odmítnut.

Mnohem větší mediální řež však vyvolalo obvinění stávajícího hejtmana Jiřího Rozbořila, které se na jeho hlavu sneslo necelý měsíc po Mačákovi. Rozbořil je obviněný z toho, že po tehdejším náměstkovi krajského policejního ředitele Karlu Kadlecovi chtěl, aby se policie přestala zabývat vyšetřováním možného dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu a penzionu v olomoucké část Lazce. Na rozdíl od Mačáka však Rozbořil nerezignoval. Mohl proto v prosinci pro Krajské noviny zhodnotit uplynulý rok. „Hejtmanství opravilo rekordní počet úseků pozemních komunikací za více než jednu miliardu korun. Podařilo se nám v rámci celého kraje sjednotit autobusovou dopravu a pokračujeme i v integraci dopravy. Velmi dobrou a zásadní zprávou letoška je, že se nám podařilo snížit zadluženost kraje o 700 milionů korun,“ uvedl Jiří Rozbořil. Velké zadlužení kraje je dlouholetým „everegreenem“ olomoucké politiky. Po Praze je Olomoucko druhým nejvíce zadluženým regionem u nás.

Kvůli svému obvinění nebude moci stávající hejtman obhajovat svoji funkci. Do příštích voleb půjdou sociální demokraté s poslancem a radním Šternberka Jiřím Zemánkem. Důvěru spolustraníků získal v lednu.

STÁLICE U KOMUNISTŮ

Lídr ANO Oto Košta by chtěl především bojovat se zadlužením kraje. Olomoucký kraj dluží nejvíce peněz hned po hlavním městě. V roce 2014 přesáhly závazky hejtmanství přes 4,5 miliardy korun. „Do značné míry to limituje další rozvoj kraje. Mým cílem je proto propojení investic do infrastruktury, školství a dopravní obslužnosti. Musíme tím podporovat rozvoj podnikání a snižování nezaměstnanosti,“ uvedl Oto Košta.

V průzkumech si dobře vedou i komunisté, kteří se mohou opřít o stálici mezi kandidáty a současným poslancem Alexanderem Černým. Ten je velmi oblíbený, v posledních volbách získal více než tři tisíce preferenčních hlasů. Komunisté jsou v současnosti v krajské radě v koalici s ČSSD, na podzim vyslovili důvěru stávajícímu hejtmanovi Rozbořilovi a nepožadovali jeho odstoupení. Průzkum preferencí naznačuje, že by výraznou roli v regionu mohli hrát i v dalším volebním období.

Svého kandidáta oznámili lidovci už na podzim. Do krajských voleb půjdou společně se Starosty a Zelenými v Koalici pro Olomoucký kraj. Lídrem bude šéf regionálních lidovců Ivo Slavotínek. Uskupení se chce zaměřit především na sociální oblast. Rádi by podporovali sociální služby, které jsou poskytovány v přirozeném prostředí klientů a naopak by chtěli méně ústavních sociálních služeb. „Chceme také prosazovat trvale udržitelný rozvoj, prorodinnou politiku a dostupnost sociálních služeb. Chceme také cílit na učňovské školství a budování protipovodňové ochrany,“ vyjmenoval priority programu Krajským novinám člen KDU-ČSL a kandidát na hejtmana Ivo Slavotínek. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji