Zastaví hokejista rozjetého hejtmana?

kraj vysocina logo 3Stávající hejtman Jiří Běhounek udělá maximum pro to, aby svoje křeslo obhájil i pro třetí mandát. Lékař z Vysočiny v březnovém průzkumu agentury SANEP doslova rozdrtil své protivníky. Před druhým ANO má pohodlný náskok více než pěti procent. O pouhé dvě desetiny procenta jsou třetí za vládními stranami komunisté.

Nestraník Jiří Běhounek se ve výzkumech popularity hejtmanů pravidelně umísťuje okolo pátého místa. Jeho nominaci potvrdily stranické primárky. „Členové v hlasování potvrdili, že lídrem pro krajské volby se stal dosavadní hejtman Jiří Běhounek, který získal 52,14 procent hlasů,“ informovala Krajské noviny na začátku dubna bývalá mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Jiří Běhounek je v čtyřiašedesáti letech protřelým politikem. V letech 1985 až 1989 byl členem KSČ, v komunální politice se pohybuje od roku 1998, kdy zasednul do zastupitelstva města Pelhřimov. V krajské politice se objevuje od roku 2004, kdy se stal zastupitelem Kraje Vysočina jako nezávislý za ČSSD. V následujících volbách znovu uspěl, byl zvolen hejtmanem a v této pozici působí dodnes. Zastává také funkci místopředsedy Asociace krajů ČR a je předsedou Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod. Od roku 2010 je též místopředsedou správní rady VZP ČR. V roce 2013 byl zvolen poslancem. Povoláním je lékař, v nemocnici Pelhřimov pracoval více než třicet let, stal se i primářem ortopedického oddělení a technickým náměstkem nemocnice. „Chci ve své práci pro Vysočinu rád pokračovat. Jsem přesvědčen, že co funguje, nemá se měnit. Proto navážu na dosavadní práci,“ řekl dříve Krajským novinám Jiří Běhounek.

KOMUNISTÉ PROVOKOVALI

Narušit vládu jedné strany na Vysočině se pokusí hnutí ANO. To posílá do svého čela Josefa Pavlíka, projektového manažera z Havlíčkova Brodu. V mládí se Pavlík aktivně věnoval lednímu hokeji. Po skončení hráčské kariéry vystudoval VŠE v Praze, je inženýrem v oboru ekonomika průmyslu. V letech 1991 až 2002 byl spolumajitelem a jednatelem společnosti GLYKOS spol. s.r.o., která je v současnosti v likvidaci. Od roku 2001 pracoval čtyři roky na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové jako vedoucí odboru organizace řízení. V letech 2005–2011 působil na Nejvyšším státním zastupitelství jako ředitel sekretariátu Renaty Vesecké. Od roku 2011 je ředitelem odboru kontroly a řízení ve firmě MEDIS Holding a.s. Členem hnutí ANO je od loňského roku. „Sport mě naučil, že se člověk nemá nikdy vzdávat, proto jsem kývl na nabídku hnutí ANO kandidovat v krajských volbách. Důvod je prostý, chci, aby byl i na náš kraj pěkný pohled,“ vysvětloval Zdeněk Pavlík svoji motivaci, proč jde do klání o hejtmanské křeslo.

Komunisté v současnosti podporují jednobarevné složení Rady kraje. V souvislosti s krajskými volbami byli také kritizováni, že svého kandidáta představili 25. února, tedy v den výročí takzvaného „vítězného února“. Vysočinští komunisté se hájili, že to byla pouze náhoda. V čele jejich kandidátky bude Milan Plodík. Ten od roku 2000 zasedá v zastupitelstvu Kraje Vysočina. Živí se jako realitní makléř také je předsedou finančního výboru kraje. Před uvedením do této placené veřejné funkce ohlásil, že obě funkce nebude vykonávat současně. Zatím ale ani jednu vykonávat nepřestal.

Čtvrtí v pořadí jsou podle březnového průzkumu se ziskem necelých 12 procent lidovci. Ti svého kandidáta představili již loni na podzim. Stal se jím Jaromír Kalina, náměstek primátora Jihlavy. Dříve se živil jako manažer ve sklářství, od roku 2006 byl sládkem a výrobním ředitelem v Pivovaru Jihlava. Je předsedou krajské organizace KDU-ČSL. „Rádi bychom se bavili a zaměřili na dopravní infrastrukturu, sociální oblast, kamenný hospic, energetiku – Dukovany, školství a zaměstnanost v regionu. Těžba uranu v lokalitě Brzkov je další důležité téma, které se obyvatel Kraje Vysočina bezprostředně dotýká,“ sdělil Krajským novinám Jaromír Kalina z KDU-ČSL.

Lukáš Zitka  

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji