Podpora lázeňství se týká i životního prostředí

KV kraj logoHlavním cílem současného vedení kraje bylo dovést jej k řádným volbám. Loni se totiž změnilo vedení krajské samosprávy. Stalo se tak v důsledku rezignace bývalého hejtmana Josefa Novotného a následného rozpadu koalice ČSSD a KSČM. ,,Za úspěch našeho dvouletého působení ve vedení kraje považuji spuštění systému stipendií pro studenty středních i vysokých škol. V závěrečné fázi je také hodnocení Kulturní krajiny Krušnohoří pro zápis na seznam UNESCO a jsem také ráda, že se ještě podařilo prosadit elektronické zadávání veřejných zakázek,“ říká Eva Valjentová za KSČM. Také se domnívá, že přítomnost pěti neuvolněných členů v Radě Karlovarského kraje je příčinou jejich nevelké iniciativy, tudíž se úspora deseti milionů na platech za jejich volební období nevyplatí.

,,Problém, který jsme po zvolení do Rady Karlovarského kraje v březnu 2015 museli řešit byly zejména nekoncepčnost a nesystematická práce, na jejíž nápravu 19 měsíců nestačí,“ sdělil radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Hora. I přesto se v oblasti životního prostředí v uplynulých letech odehrály významné změny. Velkým projektem je například celoplošná likvidace invazivních rostlin, která bude pokračovat v následujících devíti letech a postupně se přidá i omezení výskytu invazních druhu živočichů. Náklady na tak rozsáhlý projekt s dotací EU dosahovaly částky kolem 80 milionů korun. Vedení kraje schválilo také Koncepci ochrany přírody a krajiny, dotace na snížení počtu černé zvěře v hodnotě 150 tisíc korun a příspěvek pro vlastníky pozemků na omezení výskytu bolševníku a křídlatky. Dále probíhá budování a rekonstrukce čistíren odpadních vod a realizace kotlíkových dotací z Karlovarského kraje.

,,Krátké funkční období mělo vliv i na to, že se nám sice podařilo získat finance na Císařské lázně ze státních prostředků, ale vše se poněkud zdržuje. Přesto jsme po letech přešlapování okolo Císařských lázní učinili kroky, které to pomohly rozhýbat,“ říká náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast kultury Petr Zahradníček. Dále bylo dokončeno chebské Retromuzeum i nový prostor Galerie G4 ve Špýcharu. Podařilo se také zatraktivnit region pro filmaře a získat tím ocenění pro nejpřitažlivější lokaci k natáčení filmů „Film friendly location“. A povedlo se domluvit například s městem Nejdek, které projevilo zájem o vlastní provozování pobočky Karlovarského muzea. V příštím volebním období je také nutné navýšit počet archeologů, který je vůbec nejnižší mezi všemi regiony a zvýšit investice do divadel a symfonických orchestrů.

PŘEDCHOZÍ VEDENÍ NEZANECHALO PROBLÉMY

Podle slov současného hejtmana Martina Havla se naopak vedení kraje nemuselo vyrovnávat s žádnými problémy po předchozím vedení a pouze plynule pokračovali v realizaci naplánovaných a započatých akcí. ,,V projektech, které byly zahájeny v prvních dvou letech volebního období, se dále pokračovalo. Takže lze usuzovat, že byly ku prospěchu regionu a byly dobře nastartovány. Ve druhé polovině volebního období jsem zaznamenala jedinou větší novou aktivitu a tou je „Za bezpečnější školu“, což je reakce na nešťastné události na Vysočině,“ komentuje Eva Vajlentová. Podařilo se tedy spustit unikátní projekt zabezpečení krajských škol za patnáct milionů korun. Takže po prázdninách už by řada opatření směřujících k větší ochraně dětí a učitelů ve školách měla začít fungovat.

Obnovy se dočkal také dům pro seniory, Karlovarské gymnázium je nově opraveno za 50 milionů korun s dotací z ROP Severozápad. V dopravě byly dokončeny obchvaty Chebu a Hroznětína. Ve zdravotnictví se podařilo centralizovat lékařskou péči do karlovarské nemocnice a zakoupit nový lineární urychlovač pro onkologické pacienty v chebské nemocnici. ,,Co je pro kraj nejdůležitější teď i po podzimních krajských volbách je dokončení projektů ve zdravotnictví, udržení odpovídající úrovně sociálních služeb v regionu či další investice do zlepšení stavu krajských silnic II. a III. třídy,“ říká Martin Havel. Lucie Nádeníková

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji