V Pardubickém kraji chtějí socialisté výsledek 5% nad průměrem

tk cssdPoslední prázdninový týden zahájila sociální demokracie svou volební kampaň. V Pardubickém kraji její lídr, ministr Jan Chvojka, očekává výsledek ve volbách o pět procent nad celorepublikovým průměrem strany. "Myslím, že na to krajská sociální demokracie má," uvedl dnes na tiskovce ministr.

Partaj toho chce docílit s týmem, který za lídrem Chvojkou tvoří poslanec a lékař Pavel Havíř, exposlanec Miroslav Váňa snažící se o návrat z politické střídačky či ekonomka Jitka Dostálová. Témata, se kterými chce strana oslovit voliče, nejsou překvapivá - růst mezd, snížení DPH u základních potravin, podpora rodin s dětmi a seniorů či daňové změny ve prospěch malého a středního podnikání. Pravděpodobně na Ficově Slovensku se sociální demokracie inspirovala k předvolební nabídce bezplatného cestování dětí, žáků, studentů a seniorů ve veřejné železniční a autobusové dopravě.

"Do konce volebního období chceme zvýšit minimální mzdu na šestnáct tisíc korun a průměrnou mzdu minimálně na čtyřicet tisíc korun," tvrdí lídr kandidátky, ministr Jan Chvojka. "Za Topolánka se zvýšila minimální mzda o pětačtyřicet korun, za Nečase o nula korun, za nás o 3700 korun."

Socialisté by také v případě volebního úspěchu chtěli snížit DPH u základních potravin, a to ze současných patnácti na deset procent. Společně se snížením daní chce prý také obnovit společné zdanění manželů.

Evergreenem několika posledních voleb, který, jak se zdá, bude součástí i letošní kampaně ČSSD, je odmítnutí znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví a privatizace nemocnic.

Na rozdíl od témat, v rámci kterých sociální demokracie nic převratného a překvapivého z rukávu nevytáhla, se v Pardubickém kraji výrazně změnil výběr lidí na kandidátku. "Poprvé u parlamentních voleb byla sestavena formou zipování," uvedl lídr Chvojka s tím, že tak skončila praxe, kdy pardubický okres válcoval v nominacích ostatní regiony. (mes)

banner zastupka

stating

sus finiser

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji