Vildumetzová zůstane poslankyní. Ale i hejtmankou

vildumetzovaV podzimních sněmovních volbách se do poslanecké lavice dostali i čtyři hejtmani za hnutí ANO. To ale dlouhodobě odmítá kumulaci funkcí a proto ve volbách úspěšné představitele krajů vyzvalo, aby si vybrali, zda budou vykonávat práci poslanců nebo hejtmanů. Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová oznámila, že zůstane "pouze" hejtmankou. Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje se domluvil s šéfem hnutí Babišem, že se pokusí vykonávat obě funkce zároveň. Podobná domluva se očekává i u hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Dnes svoje rozhodnutí oznámila hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová. Ta zvolila šalamounské řešení.

 

Jana Vildumetzová poslala následující prohlášení: "Po dlouhém a poctivém zvažování jsem se rozhodla, že si ponechám mandát poslankyně, který jsem díky velkému množství preferenčních hlasů (7 000) v nejmenším volebním kraji získala v posledních sněmovních volbách a to i přesto, že jsem kandidovala na nevolitelném místě. Protože jsem ale před volbami i po nich několikrát veřejně prohlásila, že nebudu kumulovat dvě uvolněné, tedy placené funkce, činím tak a v Karlovarském kraji budu prozatím působit jako neuvolněná hejtmanka. Záměrně používám slovo „prozatím“, protože chci během nějakého období nejprve  zjistit, jestli jsem vůbec časově schopná obě pozice zastávat.

K tomuto rozhodnutí mě přimělo více okolností. Zaprvé vnímám silnou podporu voličů, kteří mi v parlamentních volbách dali sedm tisíc preferenčních hlasů, poslali mě na první místo naší kandidátky a tím i do poslanecké sněmovny. Tolik kroužků v historii našeho kraje ještě nikdo nedostal a já si toho velmi vážím.

Zároveň mi ale velké množství občanů každý den píše, abych neodcházela od rozdělané práce karlovarské hejtmanky. Rozhodla jsem se tedy, že v Karlovarském kraji zatím zůstanu ve funkci jako neuvolněná hejtmanka, protože platí, že je zcela proti mému přesvědčení pobírat dva plné platy.

S vedením kraje a zastupitelským klubem našeho hnutí se co nejdříve dohodnu na systému mého fungování v regionu a případně i na tom, kdo z mých kolegů mě bude v době  nepřítomnosti zastupovat a udržovat tak kontinuitu a pokračovat v započaté práci."

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji