Pomník pro padlé Škodováky

plzenPo dvaaosmdesáti letech byl 28. listopadu 2017 v areálu plzeňské Škodovky odhalen památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli za 2. světové války.

Památník je výsledkem letitých debat o vzniku důstojného pietního místa, které by připomínalo tragické oběti nacistické perzekuce stejně jako oběti spojeneckých náletů z řad zaměstnanců Škodovky. Jedná se o kovový solitér vyvedený v industriálním duchu, který představuje průmyslový charakter místa. Je umístěn tak, aby byl dobře přístupný veřejnosti a to v blízkosti 5. brány naproti budově 3D planetária.

Děkuji Škodovákům za splnění dluhu, jenž máme vůči generaci lidí, kteří riskovali své životy za svobodu a demokracii na území Plzně a Plzeňského kraje," uvedl v proslovu hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Pomník padlých škodováků nám připomíná zásadní kapitolu z historie, která významně poznamenala nejen Škodovku a její zaměstnance, ale vlastně celou Plzeň. Odhalením památníku vzdáváme hold hrdinským činům lidí, kteří se nesmířili s okupací a přinesli nejvyšší oběť, tedy vlastní život," řekl spoluzakladatel Nadace Krsek Fundation, která památník financovala, Tomáš Krsek. (pk)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji