Vojáci v Těchoníně nacvičují boj s vysoce nakažlivými nemocemi

techoninV areálu Centra biologické ochrany v Těchoníně probíhá v těchto dnech cvičení, jehož hlavním námětem byla hospitalizace, izolace a léčba osob nakažených vysoce nakažlivými nemocemi a karanténa osob. Které jsou s nakaženými v kontaktu. Cvičení se zúčastnil také hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický.

Před čtyřmi lety nebyla vůbec jistá existence Centra biologické ochrany v Těchoníně, protože ministerští úředníci hledali úspory v kapitole ministerstva obrany. Jako představitel kraje jsem tehdy vyjádřil zásadní nesouhlas s tím, že úspory se hledají na nesprávném místě. Dnes již nikdo nepochybuje o významu zařízení v Těchoníně nejen pro Českou republiku, ale i spojence v rámci NATO. Pro armádu je toto špičkově vybavené pracoviště pro izolaci osob s vysoce nakažlivými chorobami klíčovým zařízením, a to i v dobách, kdy epidemie nehrozí. Plní úkoly několikadenní karantény po návratu ze zahraničních misí, a je pracovištěm, s jehož existencí se počítá. Epidemie eboly ukončila veškeré diskuse a dnešní cvičení je ukázkou, že v klidové době může pracoviště sloužit i pro výcvik,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se cvičení přímo v Těchoníně zúčastnil.

Nácvik činností je určen k udržení a prohloubení návyků příslušníků Armády České republiky z jednotlivých útvarů a zařízení, kteří jsou v případě aktivace tohoto zařízení povoláváni k plnění aktuálního úkolu. Celkem je pro tyto úkoly předurčeno 255 osob. Pro zabezpečení provozu, obsluhy a údržby jednotlivých technologických zařízení vyčleňuje dalších cca 80 osob Armádní Servisní, příspěvková organizace. Aktuálně se výcviku účastní celkem 91 příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, 5 studentů FVZ UO z Hradce Králové, 4 příslušníci 31. pprchbo Liberec, 4 příslušníci VP Olomouc a cca 50 zaměstnanců Armádní servisní.

Specializovaná infekční nemocnice Specializovaná infekční nemocnice Těchonín je jediným zdravotnickým zařízením v celé České republice, které je schopno poskytovat plnohodnotnou péči osobám s takovýmto typem onemocnění při současném dodržení všech nezbytných opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. (pak)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2018 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji