Měsíčně chytí padesát přetížených náklaďáků. Vážení bude pokračovat

vazeni kamionuKontrolní vážení silničních vozidel a jízdních souprav realizuje již více než šest let na silnici I/50 ve Starém Hrozenkově Zlínský kraj. Bude v tom pokračovat i nadále, neboť krajští radní schválili na základě výsledků veřejné zakázky uzavření smlouvy s firmou, která bude vážení pro kraj zajišťovat od 1. května letošního roku. Jedná se o stejnou společnost, s níž kraj na vážení spolupracuje již v současné době a má s ní uzavřenou smlouvu do konce dubna.

Kontrolní vážení pomáhá předcházet nadměrnému poškozování vozovek v kraji i ohrožování bezpečnosti silničního provozu přetíženými nákladními vozidly, proto v něm budeme pokračovat i nadále. Každý měsíc se nám podaří odhalit zhruba 50 přetížených vozidel, což ukazuje, že toto vážení má smysl,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Vážicí místo funguje na bývalém hraničním přechodu Starý Hrozenkov. Kontrola se týká nákladních vozidel přijíždějících tudy po silnici I/50 ze Slovenska a probíhá za účasti Policie ČR a celního úřadu. V případě zjištění přetížení vozidla nebo jízdní soupravy je na místě blokově pokutován řidič vozidla. Provozovatel vozidla je poté řešen ve správním řízení, kde je mu podle zákona o pozemních komunikacích uložena pokuta ve výši 9 000 korun za každou započatou tunu přetížení vozidla nebo jízdní soupravy. Při překročení hmotnosti na nápravy a dalších hmotnostních poměrů je stanovení pokuty individuální. Řidiči je příslušníkem Policie ČR nebo Celního úřadu vysloven zákaz pokračování v jízdě. Řidič by měl dále zajistit povolení zvláštního užívání silnic nebo přeložení nákladu.

Nejčastěji zjištěná přetížení jsou do 2 tun. V loňském roce byl však zaznamenán nárůst přetížení vozidel i nad 2 tuny, přičemž se zpravidla jednalo o náklad železa, oceli, stavebního materiálu nebo dřeva. Odesílatelem nákladu byly nejčastěji obchodní společnosti ze Slovenska. Nejvyšší přetížení bylo vloni zaznamenáno u slovenského dopravce, kdy při přepravě granulátu došlo k přetížení tažného vozidla o více než 6 tun, tedy o celou třetinu jeho maximální povolené hmotnosti.

Dodavatel bude vážení zajišťovat do 30. června 2019. Do tohoto data je totiž uzavřena platná smlouva o nájmu bývalého hraničního přechodu mezi Zlínským krajem a obcí Starý Hrozenkov. „O možnosti prodloužení nájemní smlouvy do dalších let však budeme s obcí Starý Hrozenkov určitě jednat,“ sdělil Pavel Botek. (zlk)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji