Hejtmani: ministerstvo zdravotnictví nezvládá situaci

asociace unor 2020Ministerstvo zdravotnictví, které dosud zasílalo menší dodávky ochranných prostředků pro zdravotníky, záchranáře a další složky zapojené do boje s šířením nákazy koronavirem v krajích, se z pohledu hejtmanů potýká se zajišťováním a distribucí zásob. Chybí jasně definované řídicí centrum, ministerstvo nejprve deklaruje, že má své vlastní dodávky, nakonec ale saturuje své organizace zčásti z ochranných prostředků, které měly jít do krajů. Podle 1. místopředsedy Rady Asociace krajů ČR a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka naštěstí vznikla jasná dohoda mezi ministerstvem vnitra a hejtmany, která nastavila pravidla zásobování.

V krizové situaci zkrátka není možné, abychom měli centrálně nejednoznačný systém krizového řízení, rozdělování dodávek. Ministerstvo zdravotnictví avizuje, že samo zařizuje dodávky a bude mít pro své organizace dostatek ochranných pomůcek, nakonec jsme ale zjistili, že tomu tak není a že část zásob pro kraje jde organizacím řízeným MZ ČR. My si samozřejmě uvědomujeme, že i tyto organizace nutně ochranné prostředky potřebují, nicméně bez přesně daného systému to fungovat nemůže. Proto se kraje dohodly s ministrem vnitra Janem Hamáčkem na funkčním způsobu zásobování, konkrétní část zásilek zajišťovaných nyní Ministerstvem vnitra ČR je určeno pro kraje, stanovená část pro silové resorty, komunikujeme, všechno průběžně upřesňujeme. Moc děkuji všem kolegům hejtmanům, kteří krizové řízení ve svých krajích naprosto zvládají a distribuují ochranné prostředky nemocnicím, záchranářům, lékařům, sociálním službám a dalším. Chtěl bych také poděkovat zdravotníkům a všem bezpečnostním složkám, hasičům pomáhajícím s distribucí, policistům. Všichni jsou velmi vytíženi a personál v nemocnicích jede na hranici svých možností, je to obrovská opora. Dík patří i veřejnosti, našim občanům, kteří dodržují všechna opatření týkající se omezení pohybu, nošení roušek, jen takto můžeme účinně bránit šíření nákazy,“ uvedl Jiří Běhounek.

Hejtmani během dnešní noci na 21. března dostali zásilku respirátorů FFP2, které Ministerstvo vnitra nechalo rozvézt prostřednictvím Hasičského záchranného sboru ČR. „V noci jsme respirátory převzali, teď pracujeme na co nejrychlejším výdeji. Snažíme se sehnat dodávky i vlastními silami, ale ukazuje se, že pozemní cestou je to velmi riskantní a není jisté, zda ochranné prostředky dorazí. Čekáme nyní na velkou leteckou dodávku, která je na cestě a bude k dispozici ještě tento víkend. V pondělí 23. března máme domluvenou další videokonferenci a společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem budeme další postup upřesňovat,“ uzavřel Jiří Běhounek. (akcr)

 

Jihomoravský kraj

symbolika logo 2010

Hejtman: Bohumil Šimek (ANO)
Krajské město: Brno
Rozloha: 7197 km2
Počet obyvatel: 1193930
Hustota zalidnění: 157 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Roman Hanák (ČSSD), Taťána Malá (ANO), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09), Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu), Jana Pejchalová (ANO), Miroslav Kubásek (ANO), Petr Hýbler (ANO), Tomáš Soukal (ČSSD), Igor Chlup (ČSSD)
Koalice: ČSSD a KDU-ČSL
Počet obcí s rozšířenou působností: 21
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji