Děti zasadily základ bukového lesa

sazeni stromuDvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila první mladé buky jako základ nového bukového pásu v lesích Městské správy lesů Pelhřimov. Dvouleté odolné a pro tuto dobu k výsadbě speciálně připravené sazenice nemohly být s ohledem na náročný terén sázeny strojově, a tak pomohly děti. Pod dohledem lesníka Martina Kodeše a Jany Fialové, radní Kraje Vysočina si děti nejen stromy zasázely, ale také pojmenovaly. Jen kousek pod 765 metrů vysokým Křemešníkem tak poroste základ nového zdravého lesa opatřený adresnými sazenicemi. 

Zkušený lesní dělník zasadí jeden stromek v průměru pod dvě minuty, ti nejzkušenější a nejzručnější za směnu zasází více než 700 stromků. „Naším cílem bylo dětem ukázat, jak se zalesňuje v těžších podmínkách – tedy čistě ručně. Každý malý brigádník musel nejdříve hloubit, následně sázet a také správně udusávat svůj strom,“ popsala Eva Horná z krajského odboru životního prostředí a zemědělství s tím, že děti měly možnost vidět i druhou stranu životního cyklu stromů, tedy manipulaci s už pokácenými kmeny, maximálně efektivní, tedy s využitím nejmodernější techniky.

Doufám, že můj stromek má nejlepší místo v řadě. Protože to sem mám trochu z ruky, přijedu se na něj podívat třeba až za 10 let. To už ho asi nebude muset chránit oplocenka. Mezitím budu s dědečkem dodržovat naši novou rodinnou tradici. Už dva roky, vždycky na Velikonoce, sázíme 1000 stromků do našeho lesa. Takže se sázením mám zkušenost,“ říká Terka Marková ze ZŠ Nížkov. To Vojta Novotný ze ZŠ Žirovnice to má na Křemešník blíž a tak se na kontrolu „svého“ stromku chystá určitě do roka: „Asi nebudu na nic čekat a budu strom chtít ukázat co nejdřív i rodičům. Doma spolu sázíme ovocné stromy. Ale to je těžší, musíte sami krompáčem vykopat hlubokou a velkou jámu, což dlouho trvá. Taky se sází větší stromy. Dnešní sázení v lese bylo lehčí. Ale je asi velký rozdíl zasadit jeden ovocný strom v zahradě a stovky malých stromků v lese.

Sázet nový les pod Křemešník přijely děti, které se před měsícem nejlépe umístily v krajské zemědělské soutěži. Jako odměnu jim Kraj Vysočina věnoval poznávací dvoudenní výlet např. na Školní statek v Humpolci, výšlap na zříceninu hradu Orlík a prohlídku Národního zemědělského muzea Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Sázení nového lesa byl takový malý experiment, pro který jsme chtěli děti nadchnout – a podařilo se. Výsledek uvidíme za pár let,“ uzavřela radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. (vys)

 

Kraj Vysočina

kraj vysocina logo 3

Hejtman: Jiří Běhounek (ČSSD)
Krajské město: Jihlava
Rozloha: 6796 km2
Počet obyvatel: 515864
Hustota zalidnění: 76 obyvatel/km2
NUTS: Jihovýchod
Radní: Pavel Franěk (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fischerová (ODS), Pavel Pacal (Starostové), Josef Pavlík (ANO), Jana Fialová (ČSSD), Jan Hyliš (ČSSD), Martin Hyský (ČSSD)
Koalice: ČSSD s podporou KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
[email protected]
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2025 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji