Oslava republiky i kraje

lanyOslavy stoletého výročí založení první Československé republiky vyvrcholí 28. října. V tento den se už tradičně slaví také Den Středočeského kraje. Brány muzeí a galerií připravují při této příležitosti pestrý program a navíc otevírají své brány zdarma nebo jen za symbolické vstupné.

A co se chystá? „Kromě současných expozic se pro návštěvníky připravuje i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy. Na své si přijdou skoro všichni,“ slibuje radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička.

Přirozeně největší koncentrace akcí se soustředí do míst, na kterých pobýval prezident T. G. Masaryk. Na zámku v Lánech je přístupný rozsáhlý park, palmový skleník a také muzeum, ve kterém probíhá výstava T. G. M. Mýty a skutečnost. Zdejší expozice zachycuje prostřednictvím dobových médií, jak byl první československý prezident vnímán v různých etapách moderních dějin. Po stopách T. G. Masaryka se lze vydat i speciálně vypraveným parním vlakem nazvaným Pocta první republice.

Města zvolila různou podobu připomenutí významného mezníku naší historie. V Kolíně jej slaví  na Karlově náměstí, kde bude hudební program a videomapping. Regionální muzeum v Kolíně připravuje ve Veigertovském domě derniéru výstavy „Kolín 1914 – 1918 / Kolíňané za Velké války a vznik Československa“. Součástí programu bude komentovaná prohlídka výstavy s autorem RSDr. Ladislavem Jouzou, dobová kavárna a aktivity pro děti. ¨

Stěžejní výstavou, kterou kutnohorský GASK představí své sbírky a současně připomene sté výročí založení Československé republiky, bude představení části sochařské pozůstalosti jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna (1870–1946). Výstava začíná 27. října a potrvá až do konce února 2019.

Karlštejn zve v říjnu na netradiční prohlídku „13. komnata Karlštejna otevřena“. Návštěvníkům je mimořádně zpřístupněno 3. patro Císařského paláce, tzv. fraucimoru. Prohlídky budou součástí I. prohlídkového okruhu, a to bez příplatku k základnímu vstupnému. Do konce října je také prodloužena výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV.

Regionální muzeum Mělník otevře všechny výstavy i stálé expozice a za symbolické vstupné 1,- Kč. Na návštěvníky čeká derniéra výstavy Mňaaau aneb Kočky v muzeu – výstavou provede kocourek Švarc a bude i dílnička, přírodovědný kvíz, komentovaná prohlídka výstavy Mělník na cestě k 28. říjnu 1918 a nové dlouhodobé výstavy Dětských houpadel a plyšových medvědů.

V zámku ve Vlašimi budou stálé expozice, výstavy, zámecké sklepení a vyhlídková věž přístupné zdarma. Budou připravené kreativní pointy, soutěž k osobnostem českých dějin i výstava Architekt Roškot a mladá republika. Také Secesní dům Benešov bude přístupný zdarma a máte příležitost zhlédnout výstavu Benešov a vznik republiky. Zámek Růžkovy Lhotice nabízí výstavu Příběh státní hymny. Zámek bude výjimečně otevřen i v sobotu a neděli.

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy bude vstup do expozic a výstav zdarma. Připravena je komentovaná procházka údolím s unikátní vilovou výstavbou s názvem Příběhy Tichého údolí – po stopách zmizelých sousedů. Navazuje tak na aktuální výstavu Příběhy Tichého údolí, osudy zpečetěné hákovým křížem, srpem a kladivem. Komentovanou procházkou vás provede autorka výstavy Mgr. Marcela Šášinková. Sraz účastníků je v 10 hodin u Braunerova mlýna, Riegrova 5, Roztoky.

V rámci oslav Dne Středočeského kraje připravilo také Regionální muzeum v Jílovém u Prahy bohatý program. Na návštěvníky čeká zahájení výstav Masaryk vás svolává a Štefánik a ti druzí. Od 10:45 si zájemci mohou poslechnout vystoupení dobového flašinetáře a od 14:00 se přesunout na náměstí, kde bud hrát zvonkohra. Od 14:30 do 16:00 bude probíhat program pro děti na téma vznik Československa a pro dospělé budou připraveny komentované prohlídky výstavy Králové a knížata v zemích Koruny české.

V Oblastním muzeu Praha-východ je na Den Středočeského kraje přichystaná výstava 100 let republiky, kde si můžete projít brandýské a boleslavské události, období těžká i veselá, za oněch posledních 100 let. Můžete sledovat proměnu města, jeho okolí i předmětů, které místní lidé dennodenně používali ve svých domácnostech. Je to cesta od petrolejek, koňských povozů a přírodních materiálů k době plastů a on-line světa. Vstupné tady bude zdarma.

Navštívit lze i další tematické výstavy. Vznik Československa, prvorepublikovou architekturu, hračky, československé legie a další témata připomínají výstavy v Brandýse nad Labem, Mladé Boleslavi, Poděbradech a dalších městech kraje. (sck)

 

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji