Pacienty čeká v českobudějovické nemocnici další zkvalitnění péče. Po přibližně deseti letech byl dokončen proces centralizace a modernizace laboratorních oborů. Lékaři tak nyní podstatně dříve určí diagnózu a zahájí vhodnou léčbu. Nový systém je nejen šetrnější k pacientům, jelikož centrální laboratoře již nepotřebují takové množství biologického materiálu, ale také komplexnější, přesnější a rychlejší.
„V České republice jsme v rámci největších laboratoří fakultního typu první, kteří mají jednotnou akreditaci pro celý systém řízení kvality napříč všemi dříve samostatnými laboratořemi. Výjimku tvoří pouze laboratoř patologie a laboratoř transfúzního lékařství. To je zcela v souladu s doporučením Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny, aby tyto subjekty byly harmonizovány v rámci jednotného provozního a řídicího systému,“ pochlubil se ředitel Úseku laboratorních oborů Nemocnice České Budějovice, a. s., Miroslav Verner.
Sloup Centrálních laboratoří tvoří nyní době tři provozní celky. Jedná se o laboratoř klinické chemie, hematologie a imunologie, laboratoř lékařské mikrobiologie a laboratoř molekulární biologie a genetiky. Jak říká Miroslav Verner, cílem je, aby laboratorní medicína poskytovala ucelené odpovědi na otázky klinických lékařů týkajících se zdravotního stavu pacienta.
Díky investicím, které jen od roku 2004 představovaly zhruba 270 milionů Kč, se nyní českobudějovická laboratoř řadí mezi ty úplně nejvyspělejší u nás a řadí se i mezi přední pracoviště svého druhu v Evropě. Mimo jiné se na tom podílí i automatizace a snížení podílu lidského faktoru, což s sebou nese snížení chybovosti, větší přesnost a rychlost výsledků analýz. Laboratoře jsou schopny vysoce specializovaná vyšetření poskytovat i dalším nemocnicím v regionu.
Celkovou rekonstrukci centrálního pavilónu laboratoří dokončila nemocnice na podzim roku 2005. Investice do rozsáhlých stavebních úprav a modernizace přístrojového vybavení si tehdy vyžádala přibližně 190 miliónů Kč. Umístěním roztroušených laboratoří na jedno místo se snížil počet duplicitních vyšetření a zvýšila se také rychlost. Za pět let na to spustila nemocnice díky dotacím z ROP Jihozápad provoz nové plně automatizované analytické linky v laboratoři klinické chemie. V letech 2010 až 2011 bylo investováno dalších 57 milionů Kč do nákupu technologického vybavení. Následovala řada drobných každoročních investic, až konečně v roce 2014 bylo proinvestováno dalších 16 milionů Kč na nákup nových přístrojů. Jak upozorňuje tisková mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová, náklady v tomto případě hradila nemocnice z vlastních zdrojů.
Českobudějovická nemocnice disponuje v současné době 1450 lůžky a patří tak mezi největší lůžková zařízení u nás. Ročně je zde hospitalizováno 53 tisíc pacientů a provedeno více než 30 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. V loňském roce zde spatřilo světlo světa také 2273 dětí. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.