Třídíme s Nikitou: Děti stvořily třídícího superhrdinu

 MES5620Dvůr Králové nad Labem, 19. června 2018 – Už po jedenácté se v Královéhradeckém kraji zapojily školy do soutěže „Třídíme s Nikitou.“ Jejich letošním úkolem bylo vytvořit třídícího superhrdinu, prostřednictvím kterého děti učí sebe i své okolí správně třídit a nakládat s odpady. Vítězný superhrdina se zrodil v Základní škole Nové Město nad Metují. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. 

 

Účelem soutěže je podnítit v dětech zájem o třídění a recyklaci odpadů, ale také rozvíjet jejich kreativitu, tvůrčí činnost i představivost. Také proto měli žáci základních škol za úkol vytvořit a výtvarně ztvárnit superhrdinu, vymyslet mu motto a sepsat jeho příběh. Do soutěže se zapojilo 115 žáků z celého Královéhradeckého kraje, porota rozhodovala o 15 soutěžních pracích.
„Žijeme v době, kdy by třídění odpadů a jeho recyklace mělo být samozřejmostí. Měli bychom si uvědomit, že pro naši přírodu a nás všechny je to cesta ke zdravému životu. Jsem nadšený z toho, jak nás děti každý rok překvapují svým neotřelým pohledem na třídění odpadů a jak umí i v takové, na první pohled „špinavé“, činnosti najít skoro až pohádkové kouzlo,“ komentoval výtvory dětí Karel Klíma, člen Rady Královéhradeckého kraje zodpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.
O vítězi soutěže, jehož pestrobarevným maskotem je od samého začátku modrožlutý papoušek ara jménem Nikita, rozhodovala originalita, poutavost příběhu, výtvarné zpracování příběhu i myšlenka poslání superhrdiny. Nejlépe si s tímto úkolem podle odborné poroty poradily děti ze Základní školy Nové Město nad Metují – a to s projektem „Třídidlo“. V jejich vyprávění se superhrdina zrodil na skládce, protože ho již unavovalo se dívat, jak je lidem jedno, že znečišťují životní prostředí. Třídidlo chce lidstvo naučit lépe zacházet s planetou Zemí. Na vítězném díle pracovalo osm dětí z osmého ročníku školy pod vedením Jany Besedové: „Soutěže jsme se už v minulosti účastnili, byli jsme několikrát druzí, jednou jsme vyhráli. A rozhodli jsme se to zkusit po několika letech znovu. Děti na projektu pracovaly samostatně v hodinách výtvarné výchovy, některé sepisovaly příběh, jiné vymýšlely motto a další se zapojily do výtvarného zpracování.“
Druhé místo patří dětem z druhého a třetího ročníku školy ve Zbečníku. Žáci tohoto odloučeného pracoviště Základní a Mateřské školy Hronov do soutěže poslali příběh superhrdiny Luxíka. Podobá se kocourovi, místo tlapek má ale hadice od vysavače. „Vše je dílo dětí. Každé z nich přišlo s nějakým nápadem a svým příběhem, děti pak samy mezi sebou vybíraly ten nejlepší. Autory příběhu jsou třeťáci, ostatní je dílem žáků z druhé třídy. A Luxíka vymyslet Dan,“ popsala cestu ke stříbrnému místu vedoucí práce Marcela Odvářková.

V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se udělovalo i místo třetí. To putuje do krajského města, konkrétně do Základní školy Habrmanova v Hradci Králové. Žáci sedmého ročníku, pod vedením Aleny Jankové, do soutěže poslali práci s názvem připomínajícím maskota soutěže, a to „Nicol“. Je to příběh dcery rybáře, která se rozhodla vyčistit pláže. Připojila k tomu výzvu lidem s heslem „Jedna plná síť, mnoho zdravých ryb“.
„Všechny vítězné práce v srpnu a září vystavíme ve vstupních prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, takže si je každý bude moci prohlédnout,“ informoval Jiří Záliš, regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s., a také prozradil, o co vlastně děti soutěžily. „Všichni dostávají věcné ceny, mají možnost prohlédnout si zoologickou zahradu a vítězný tým v jejím areálu dokonce stráví dva dny, včetně přenocování.“

Více informací o soutěži a dalších projektech naleznete na:
www.cistykraj.cz
www.jaktridit.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2025 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji