PREZENTACE - Lidé v Kraji Vysočina v minulém roce vytřídili 49,5 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, což je zatím meziročně nejlepší výsledek regionu a velký nárůst oproti minulým letům. V roce 2016 přinesl v průměru každý obyvatel kraje do barevných kontejnerů 20,2 kilogramu papíru, 15,3 kilogramů plastu, 7,3 kilogramu směsného skla, 6,2 kilogramu čirého skla, 0,5 kilogramu nápojových kartonů a k tomu také 18,3 kilogramu kovů.
Ještě v roce 2005 totiž každý obyvatel Kraje Vysočina donesl do sběrných nádob celkem 24,7 kilogramu tříděného odpadu. Nárůst za toto období je opravdu razantní. S tím, jak přibývá vytříděného odpadu, přibývá také ušetřené přírody.
Obyvatelé kraje vědí, že třídění odpadu pomáhá přírodě. A podle toho se také chovají. Každým rokem přinášejí do barevných kontejnerů více a více odpadů, což se příznivě odráží na životním prostředí. Díky třídění a recyklaci odpadů v kraji bylo loni zachráněno 103 tisíc stromů, což odpovídá 132 hektarům přírody.
Za stále lepší výsledky ve třídění odpadů hraje velkou roli informovanost obyvatel, ale také hustota sběrné sítě. V kraji je momentálně k dispozici přibližně 22 tisíc sběrných nádob, což je oproti roku 2005 obrovský posun. Tehdy jich totiž bylo 9,6 tisíce. O jedno sběrné místo se tak dělí čím dál menší počet lidí. V roce 2016 to bylo mírně přes 90 lidí. To je také velký progres od roku 2005. Tehdy totiž bylo lidí podstatně více, a přes 160.
Skvělé výsledky třídění na Vysočině podtrhuje už druhým rokem i umístění na prvním místě celostátní prestižní soutěže „O křišťálovou popelnici“. Zatímco jejímu loňskému vyhlášení dominoval Ždírec nad Doubravou. Letos se absolutním vítězem stala Jihlava, která díky zlepšenému třídění a také zavedení celoplošného svozu bioodpadu v uplynulém roce snížila množství odpadu v černých popelnicích na směsný komunální odpad.
Třiďte odpad. Má to smysl!
Více informací o třídění a recyklaci odpadů naleznete na www.jaktridit.cz
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.