Kraj Vysočina nabízí stipendia vysokoškolákům, kteří si pro zahraniční studium vyberou univerzitu v některém ze sedmi partnerských nebo spolupracujících regionů kraje. Konkrétně jde o Francii, Rakousko, Čínu, Finsko, Slovensko, Ukrajinu a Bělorusko. „Mezi první úspěšné žadatele s trvalým pobytem na Vysočině je kraj připraven v novém akademickém roce rozdělit až půl milionu korun. Přihlášku podle schválených pravidel však musí stihnout předložit nejpozději do konce září 2015,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný.
„Předpokládáme, že by se zahraniční studijní stipendia Kraje Vysočina v prvním roce týkala pěti až deseti studentů," uvedl Novotný s tím, že bude hodně záležet na vybraných destinacích. Vysočina bude podporovat doktorandské, magisterské a bakalářské studium, vybraným studentům přispěje na dopravu, ubytování a školné. Částky na dopravu se budou lišit podle vzdálenosti regionů - například na cestu do francouzského Champagne-Ardenne je kraj připraven studentovi přispět až čtyři tisíce korun a na dopravu do čínské provincie Hubei až 22 tisíc korun. Na ubytování by vybraní studenti měli dostat paušálně 15 tisíc korun a na školné maximálně 20 tisíc korun na akademický rok. „K dispozici je zhruba půl milionu korun, do budoucna však počítáme s částkou vyšší, protože budou studenti jistě přibývat. První alokace je startovní,“ sdělil Krajským novinám hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
ZVÝHODNĚNÍ BUDOU STUDENTI TECHNICKÝCH OBORŮ
„Vzdělávání je prioritou samosprávy Kraje Vysočina, máme zájem umožnit studium i v zahraničí, podporujeme studium v zahraničí u středoškoláků, pokračování následného studia se nabízí. Celý program je o příležitosti, kterou studentům nabízíme a odvaze a cílevědomosti, kterou musí studenti prokázat,“ vyjádřil se k projektu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Ten připomněl, že povinností každého stipendisty bude informovat o svých poznatcích z této cesty, čímž může motivovat své případné následovníky. K podmínkám získání stipendia patří, mimo jiných, trvalé bydliště v Kraji Vysočina, či věk mladší 35 let.
S podporou kraje mohou studenti počítat, když se rozhodnou studovat na veřejných univerzitách a vysokých školách v Dolním Rakousku, francouzském Champagne-Ardene, čínské Hubei, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, v Nitranském samosprávném kraji na Slovensku, v Minské oblasti Běloruska a ve finském městě Tampere. „To jsou oblasti, kde máme podepsané partnerské dohody nebo memorandum a spolupracujeme s nimi v oblasti vzdělávání," řekl náměstek hejtmana Novotný. Pro proplacení stipendia je nutné pravidelné předkládání průběžných zpráv a vyúčtování za ukončené akademické roky a jako přidanou hodnotu chápe Kraj Vysočina povinnost stipendisty po ukončení studia uspořádat seminář o svých zkušenostech na vybrané škole v Kraji Vysočina. Přihlásit se o stipendium může student kteréhokoliv oboru. Zvýhodněni však budou žadatelé požadující podporu studia technicky či přírodovědně zaměřeného, držitelé vyššího ocenění Talent Vysočiny a především studenti s vynikajícím studijním výsledkem a dobrou znalostí cizího jazyka.
„Vzhledem k tomu, že přihlášky pro následující akademický rok jsou mimořádně přijímány až do konce září 2015 je ještě na statistiku brzy. Zájemci se dotazují, seznamují se s materiálem a jeho podmínkami,“ seznámil s dosavadním průběhem projektu hejtman Jiří Běhounek. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.