Kam co patří? Zařiďte si třídění už doma!

 

IMG 9355

PREZENTACE - Chcete třídit odpad, pomáhat přírodě a začít už doma? Není nic snazšího. Díky papírovým krabicím, plastovým kontejnerům nebo igelitovým taškám můžete začít už doma a práci si usnadnit. Systém bude přehledný a nebudete muset vymýšlet, kam se stohem novin nebo prázdnými lahvemi. 

Pro začátek může posloužit několik použitých krabic, třeba od nových domácích spotřebičů. Ty si můžete popsat barevným popisovačem nebo si třeba na www.jaktridit.cz vytisknout barevné samolepky pro každý druh odpadů. Stejnou službu, jako papírové krabice, udělá i trojice starých igelitek, ve kterých jste si přinesli nákup z obchodu. Některé obchody nabízejí i speciální plastové nádoby, do kterých můžete tříděný odpad vhazovat. Nejsou nijak zásadně náročné na místo a vejdou se i do malého bytu. Kontejnery jde zabudovat i do některých kuchyňských linek. Moderním řešením jsou pak barevné, plastové a omyvatelné tašky na třídění odpadu, které distribuuje prostřednictvím obcí společnost EKO-KOM. Nicméně pokud tomu tak ve vašem městě není, nezoufejte, obdobné tašky lze zakoupit. Stačí, když na internetu vyhledáte sousloví „tašky na tříděný odpad“. Tašky jsou spojené suchým zipem, takže je možné jejich obsah jednotlivě vynášet do barevných kontejnerů podle toho, která z tašek je zrovna plná.

A kam jaký odpad vlastně patří a nepatří?
Do modrých kontejnerů nosíme papír. Vhodit tam můžeme časopisy, noviny i knihy bez pevné vazby. Patří tam také papírové obaly, krabice a vše vyrobené z lepenky. Z obálek není potřeba trhat fóliová okénka, je možné je třídit kompletní. Svoje místo zde mají i papíry s kancelářskými sponkami. Bublinkové obálky je naopak potřeba zbavit plastového vnitřku. Do modrých kontejnerů naopak nepatří knihy s pevným přebalem, uhlový, mastný nebo znečistěný papír. Pro recyklaci nejsou vhodné ani mokré papírové kapesníčky či ručníky, ruličky od toaletního papíru či dětské pleny.

Žluté kontejnery náleží ke třídění plastů. Odnést sem můžeme například fólie, igelitové sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve nebo kelímky od jogurtů. Patří sem také prázdné nádoby od kosmetiky nebo čistících prostředků a také obaly od CD a menší kusy polystyrenu. Naopak obaly se zbytky jídla, molitan, podlahové krytiny, novodurové trubky a PVC sem nepatří.

Do kontejnerů na sklo je možné třídit barevné i čiré sklo, lahve od vína i jiných alkoholických a nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a také tabulové sklo z oken nebo dveří. Naopak keramika a porcelán mají místo jinde. Stejně jako zrcadla, autosklo, drátované, varné nebo zlacené sklo. Do bílých kontejnerů odkládáme sklo čiré, do zelených pak sklo barevné. Pokud u vás není k dispozici bílý kontejner na čiré sklo, všechno sklo můžeme uložit do zelené nádoby. Použité obaly není nutné vymývat - mohou být i nevymyté a nevadí ani víčka a etikety!

Separovat jde i zbytky z kuchyně a zahrady. Do nádob na bioodpad patří veškeré rostlinné zbytky, sáčky s čajem, lógr z kávy, skořápky od vajíček, papírové kapesníky nebo popel ze dřeva. Naopak sem nepatří živočišné zbytky včetně kostí a masa, zbytky napadených rostlin, exkrementy, popel z uhlí nebo cigaretové špačky.

Nápojové kartony odnášíme buď do speciálních oranžových kontejnerů pro ně určené, nebo do nádob které jsou opatřeny oranžovou nálepkou s označením „nápojový karton“. To mohou být podle regionu nádoby na plast nebo papír. Tyto rozdíly v třídění v různých regionech jsou způsobeny různými svozovými firmami, které v daných lokalitách svážejí tříděny odpad.

Obecně tedy platí, že rozhodujícím pravidlem pro to, co do daného barevného kontejneru patří či nepatří, je právě nálepka na samotném kontejneru.

Má to smysl, třiďte odpad! Více informací naleznete na www.jaktridit.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2025 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji