Zbrusu nový stroj zaparkoval v Poličce na zdejším cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Souprava dovezená z Německa nahradí svou třicet let starou předchůdkyni, která se na území celého regionu starala o provádění silničních emulzních nátěrů. Cestářům umožní nové zařízení výrazně prodloužit životnost vozovek, o které se starají.
„Po určité době deseti až dvanácti let se povrch vozovky začne zjednodušeně řečeno otevírat. Vznikají v něm póry,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. „Nástřikem emulze a drti zabráníme budoucímu rozpadu silnice a prodloužíme její životnost. Tato forma opravy není finančně tak náročná jako pozdější rekonstrukce celé silnice.“
Z POLIČKY DO CELÉHO KRAJE
V žargonu silničářů se soupravě, která dorazila do Poličky, odkud bude vyrážet na opravy silnic v celém kraji, říká výsprávkový vlak. „Do jednoho procesu totiž shromažďuje několik technologických postupů práce, které se dříve musely provádět postupně několika stroji,“ říká ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Zařízení, které za sebou táhne nákladní vůz, umí rozprostřít emulzi na povrchu silnice, podrtit a uhutnit. Přitom dojde relativně levně, rychle a efektivně nejenom k zakrytí a utěsnění povrchu vozovky, ale také k obnovení jejich protismykových vlastností. „Povrch se zacelí, uzavřou se póry, obnoví se protismykové vlastnosti a vozovce se prodlouží životnost o pět až osm let bez toho, že by se musel pokládat nový asfaltový povrch,“ dodává provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal.
DŮKLADNĚ VYBÍRALI
Novou soupravu umožnil silničářům pořídit Pardubický kraj, který Správu a údržbu silnic Pardubického kraje zřizuje. „Peníze byly částečně z rozpočtu a částečně z úspory ze zimní údržby. K tomu jsme také navýšili rozpočet na materiály, aby se se strojem dalo naplno pracovat,“ konstatuje náměstek Kortyš. Rozhodnutí přišlo v pravý čas, doposud používaná zastaralá souprava už je na konci životnosti. A protože zkušeností s ní mají silničáři spoustu, věděli, co mají od německého výrobce chtít. „Naši technici nový stroj velmi řádně odpřipomínkovali, takže lze říci, že je postavený vlastně na míru,“ usmívá se ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Podle vedoucího dopravy a mechanizace Správy a údržby silnic Pardubického kraje Jaroslava Vojty má nová souprava řadu výhod. „Ta hlavní spočívá v šířce pokládky. Dřív jsme se starou soupravou museli silnici projet několikrát, u nové stačí pro celou šířku standardní silnice jedna cesta pro každý pruh,“ říká Vojta. Na soupravě jsou navíc aplikovány nejnovější technologie a je plně programovatelný.
CENOVĚ DOSTUPNÉ OPRAVY
Zatímco pracovní šířka staré soupravy byla jen 2,4 metru, nové zařízení umí nástřik provádět v šíři 3,8 metru. Její rychlost opravy daného silničního úseku je tedy podstatně vyšší. To je významný benefit nejenom z hlediska efektivity práce silničářů, čas a nervy ušetří také řidičům, protože se zkrátí doba omezení provozu.
Významný je i ekonomický přínos. Technologie prodlužující život vozovce o řadu let je nesrovnatelně méně nákladná než standardní oprava. „Cenová relace metru čtverečného je kolem pětatřiceti až čtyřiceti korun za jednovrstvý nátěr, dvouvrstvý stojí mezi osmdesáti a devadesáti korunami. Klasická oprava stejné plochy asfaltovým betonem přijde na tři sta korun a více,“ konkretizuje provozní náměstek Cvrkal. Silničáři přitom díky novému stroji dokáží ošetřit touto technologií až půl milionu metru čtverečných silnic za rok.
NEJEN PRO KRAJSKÉ SILNICE
Správa a údržba silnic Pardubického kraje se primárně stará o silniční síť II. a III. třídy v majetku kraje. Nová souprava proto ale zdaleka není omezena jenom na krajské silnice. Levná a efektivní technologie přijde vhod i jiným vlastníkům. „Tyto práce nabízíme také obcím a soukromému sektoru,“ vysvětluje Marian Cvrkal. „Zejména menší obce, kde mají silnice zpevněné pouze asfaltovým recyklátem, tuto technologii vítají. Je levná a ošetření dvojitým nátěrem pro jejich malé zatížení plně dostačuje.“ Nabídky se individuálně kalkulují pro každého poptávajícího a zájem o výkon specializované čety z Poličky je veliký.
PR
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.