Komentáře

Hejtmani komentují nové krajské vlády

 MES4495Hlavním tématem posledního vydání Krajských novin je bilance začátku volebního období nových nebo staronových krajských vlád. Svůj názor k tématu připojili hejtmani českých a moravských krajů v čele s předsedkyní Asociace krajů ČR Janou Vildumetzovou.

Číst dál

Kraje dosáhly svého! Církve houfně stahují žaloby.

akcr hasek„Česká biskupská konference rozhodla o stažení žalob proti majetku krajů. Vítám jménem Asociace krajů ČR tento krok České biskupské konference. Povede ke zklidnění situace a vztahů mezi církvemi a kraji, které byly zbytečně zatíženy snahou některých církevních řádů získat nad rámec schváleného zákona o církevních restitucích majetek na úkor krajů. Po nedávném rozsudku Nejvyššího soudu ČR by další žaloby nebo pokračování ve sporech s kraji bylo právně i morálně neudržitelné a neobhajitelné. Kraje a hejtmani nebojovali s církví, pouze jsme hájili krajům svěřený veřejný majetek a jsem rád, že jsme v této obhajobě úspěšní.“

Michal Hašek, předseda Asociace krajů České republiky

Zdroj: ČSSD

 

Vyjádření předsedy AKČR Michala Haška k chystaným protestům řidičů autobusů.

akcrKraje v otázce kriterií výběrových řízení na autobusové dopravce čekají na
nový zákon o veřejných zakázkách, který měl byt původně účinný již od dubna
2016 a umožnil by zohlednit také sociální aspekt,odbory touto informaci
disponuji již od společných jednání s panem premiérem Sobotkou.

Číst dál

Komentář Dagmar Žitníkové

zitnikovaProblematiku krajského zdravotnictví nelze oddělit od celkové situace v resortu. Vládní opatření významně dopadají na fungování nemocnic v regionech. Je s podivem, že i navzdory finanční nestabilitě a nedostatku personálu nemocnice stále poskytují velmi kvalitní péči. Úpravy zákonů a vyhlášek v minulých letech prodražily provoz nemocnic tím, že jim zvýšily sazby DPH, umožnily snížení počtu sester, lékařů a ošetřovatelského personálu a v roce 2013 se významně snížily úhrady za péči.

Číst dál

Slovo Jiřího Běhounka k situaci ve zdravotnictví

behounekJsem přesvědčen, že většinu nemocnic zřizovaných kraji se nám podařilo stabilizovat, především z hlediska hospodaření. Svou roli určitě sehrála i příznivě sestavená úhradová vyhláška v roce 2014, nicméně loňský rok hospodaření negativně ovlivnil pětiprocentní nárůst platových tarifů, který už úhradová vyhlášky zcela nekompenzovala. I když se kraje snaží ze svých rozpočtů nemocnice podporovat, zejména při velkých stavebních a přístrojových investicích, není v krajských možnostech sanovat mzdové náklady. Když stát určí výdaje, na které neposkytne zdroje, je hospodaření v kladných číslech velmi náročné.  

Číst dál

STAN a podzimní volby

gazdikVolební kampaň Starostů a nezávislých bude regionální, protože v krajských volbách se rozhoduje o složení krajských zastupitelstev, a ta ovlivňují pouze krajskou politiku, ne celostátní. Chceme přiblížit rozhodování co nejblíže občanům. V praxi to znamená, že chceme přesunout více pravomocí na obce a kraje, a to společně s penězi. Mezi naše další prioritní témata patří bezpečnost v krajích, jelikož nyní chybí krizové scénáře a plány pro řadu nebezpečných situací, jako se udály třeba v Uherském Brodě nebo Vlachovicích-Vrběticích.

Číst dál

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji