Letos poprvé Ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo souhrnnou dotaci přímo do rozpočtů krajů, které nově rozhodují o dotacích pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. I přes řady nejasností a krátký čas na zavádění nového modelu financování, kraje novou rozhodovací kompetenci úspěšně zvládly. Vzhledem k tomu, že kraje zodpovídají za plánování sítě sociálních služeb pro své obyvatele, je tento nový model jednoznačně krok správným směrem. V Kraji Vysočina jsme v radě i zastupitelstvu o penězích pro sociální služby rozhodli. První a druhou splátku státní dotace máme už na účtu a v průběhu července se všechny peníze ze státního rozpočtu dostanou poskytovatelům.
Nedošlo však jen k přechodu rozhodovacích kompetencí. Úkolem krajů je také zavádět nové metodiky výpočtu přidělovaných peněz a uvést financování poskytovatelů sociálních služeb do souladu s evropskými pravidly pro poskytování veřejné podpory. Realizace nových změn však není nijak snadná, v rámci přechodného období musíme postupovat velmi citlivě, aby nebyli existenčně ohroženi nejen potřební poskytovatelé, ale především jejich klienti.
Ač peníze ze státního rozpočtu jsou nejdůležitějším zdrojem pro fungování sociálních služeb, vládou navýšené platy jejich pracovníků pokryl stát jen částečně. Stát rovněž nezohlednil ani skutečnost, že u některých služeb v září skončí financování z evropských fondů. Pevně věřím, že dlouhá jednání krajů s odpovědnými ministry dospějí k závěru a náročná práce zaměstnanců i kvalitní péče pro klienty bude náležitě finančně zabezpečena. Hospodárně fungující kraje jsou na rozdíl od některých státních orgánů dostatečnou zárukou.
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.