Pardubický kraj spoléhá na současnou vládní koalici, že dodrží svůj slib vrátit hodnotu rozpočtového určení daní. Pro region by to v příštím roce znamenalo více o zhruba 250 milionů korun. Vedení kraje též vyhlíží přislíbený státní příspěvek na opravy silnic. V dalších pěti letech hodlá investovat do dopravní infrastruktury až dvě a půl miliardy korun.
„Je sice pravdou, že do rozpočtu krajů, ale i obcí jde více prostředků než v letech 2009-2013. Není to však zásluha Ministerstva financí ČR, ale vývoje ekonomiky. Zda obdržíme více prostředků než v roce 2014, se uvidí až na konci roku 2015, protože prozatím jsme zhruba na shodné úrovni v obou letech,“ vysvětlil Krajským novinám hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Proti roku 2015 navýšil kraj objem sdílených daní o přibližně 250 milionů korun. Předpokládá totiž, že vláda i parlament splní příslib úpravy sazby sdílené daně z přidané hodnoty krajům na úroveň před jejím krácením, které se uskutečnilo za ministra financí Miroslava Kalouska v období vládní koalice pod vedením Petra Nečase. Rozpočet na rok 2016 a rozpočtový výhled na roky 2017 až 2019 jsou již zpracovány, v současnosti se o nich jedná a předpokládá se jeho schválení zastupitelstvem v prosinci.
K prioritám příštího krajského rozpočtu patří jak odvětví životního prostředí a zemědělství, tak i školství a kultura, sociální věci a zdravotnictví, doprava i dofinancování všech schválených projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Speciální pozornost chce kraj klást na silniční infrastrukturu a přípravu nových projektů. Chystá se také výstavba centrálních příjmů v krajských nemocnicích.
PŘES 100 MILIONŮ DO ŠKOLSTVÍ
Při sestavování příštího rozpočtu také kraj počítá s příslibem vlády poskytnout příspěvek krajům na opravy a rekonstrukce silnic v objemu tří miliard korun. „Je jasné, že tato výše nám nezajišťuje všechny nezbytné potřeby v tomto odvětví. Předpokládáme, že část zajistíme i z vlastních prostředků. To však neznamená, že nebudeme usilovat o další prostředky, ať již ze státního rozpočtu nebo z účelových fondů. Kromě příspěvků v dopravě bychom uvítali i další prostředky určené na financování sociálních služeb, zdravotnických služeb a zejména na další rozvoj Pardubického kraje například formou větší účasti státu na kofinancování evropských projektů,“ podotkl hejtman Martin Netolický.
Slova hejtmana pak konkrétními čísly doplnil náměstek zodpovědný za oblast dopravy Jaromír Dušek. „V letošním roce jsme investovali téměř miliardu korun, přičemž dalších téměř 300 milionů nám bylo poprvé v historii poskytnuto Státním fondem dopravní infrastruktury. Na období 2016 – 2020 pak očekáváme investiční náklady v hodnotě dvě a půl miliardy korun,“ doplnil slova hejtmana jeho náměstek Jaromír Dušek.
Jednou z priorit v rozpočtu kraje je též školství. V roce 2015 bylo z rozpočtu Pardubického kraje uvolněno na investiční a neinvestiční akce ve školství více než 105 milionů korun. „Z této částky uskutečňujeme deset větších investičních akcí v objemu, který přesahuje 80 milionů korun. Dalších 24 milionů bylo školám a školským zařízením přiděleno na menší investice, opravy a údržbu,“ uvedla náměstkyně pro školství Jana Pernicová. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.