Nový moderní pavilon chirurgických oborů by měl do roku 2020 vyrůst v plzeňské Fakultní nemocnici v areálu na Lochotíně. Chirurgické obory by tak byly všechny pod jednou střechou. Alespoň s tím počítá plán investic Fakultní nemocnice Plzeň pro dalších pět let. Vedení nemocnice k tomuto rozhodnutí vedla řada důvodů.
„Fakultní nemocnice Plzeň se nachází ve dvou areálech, vzdálených od sebe cca pět kilometrů a provoz celé nemocnice je v tomto směru velmi neefektivní,“ vysvětluje Gabriela Levorová, vedoucí Oddělení pro komunikaci s veřejností Fakultní nemocnice Plzeň. Část chirurgických oborů sídlí na Borech, a to komplikuje život pacientům, zdravotníkům i řidičům sanitek. Ti totiž musejí mezi oběma areály překonávat pětikilometrovou vzdálenost přes centrum města. Výstavba samotného lochotínského areálu pak započala již v roce 1979 a díky častým změnám koncepcí výstavby došlo k výrazně neefektivnímu uspořádání provozů, přičemž zde nejsou ani žádné možnosti prostorového přeuspořádání. „Dá se říci, že pro mnohé návštěvníky Fakultní nemocnice Plzeň je lochotínský areál obrovským bludištěm, ve kterém jedna klinika má svá pracoviště v různých patrech, budovách a vchodech,“ říká o současné nevyhovující situaci Gabriela Levorová a jak dodává, je proto zapotřebí vyřešit návaznosti jednotlivých oborů v rámci specializovaných center, nevyhovující nízkoprahový i vysokoprahový příjem pacientů.
PAVILON BY MOHL VYRŮST DO ROKU 2020
Do nové budovy, která bude mít kapacitu 400 – 500 lůžek, budou soustředěny nosné chirurgické obory, jako je chirurgie, ortopedie, neurochirurgie, klinika zobrazovacích metod, z areálu na Borech se přistěhuje urologie. Součástí bude také urgentní příjem a centrální příjem pacientů a klinika anestezie a intenzivní péče. Na emergency má být i crash room, tedy plně vybavený operační sál přímo v prostoru urgetního příjmu, který umožní poskytnout pacientům v ohrožení života okamžitou a neodkladnou pomoc. V pavilonu bude šest operačních sálů, z nichž jeden bude hybridní s magnetickou rezonancí. Ten by měli využít především neurochirurgové, kteří potřebují i během operace na rezonanci zjistit aktuální situaci. Pavilon bude také mít sál pro radiointervenční zákroky, který bude určen především pro cévní chirurgy.
„Byli bychom rádi, kdyby ještě v letošním roce proběhla příprava a vyhlášení Výběrového řízení na dodavatele projektových prací. V této chvíli probíhá aktualizace studie. V roce 2016 předpokládáme, že dojde ke zpracování projektu, k přípravě a vyhlášení Výběrového řízení na dodavatele stavby. V roce 2017 bychom mohli poklepat základní stavební kámen a rok 2020 by mohl být rokem, kdy budou přijati první pacienti,“ vyjadřuje představy Fakultní nemocnice Gabriela Levorová.
Státní rozpočet České republiky by měl v letech 2016 -2020 financovat tuto stavbu ve výši 1,05 mld. Třicet procent financí zajistí nemocnice z vlastních zdrojů a celková předpokládaná cena je zhruba 1,5 mld. korun. Fakultní nemocnice Plzeň je tak jednou ze sedmi nemocnic, kde vláda podpoří miliardové investice. Jana Bartošová
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.