Pro samosprávy je důležité třídit odpad ze dvou důvodů - ekonomiky obce a náhrady primárních zdrojů. Zatímco náhrada primárních zdrojů je spíše záležitostí státu, snížení finanční náročnosti odpadového hospodářství samospráv je čistě věcí měst a obcí. Pokud obce dostatečně motivují a informují občany o třídění a jeho pozitivech, je to velmi přínosné. Obec totiž platí zejména za obsah "černých" popelnic, naopak za tříděný odpad či prodej druhotných surovin konkrétnímu zpracovateli dostávají příspěvek. Čím méně je tedy v černých popelnicích a čím více v těch "barevných", tím menší náklady má obec na odpadové hospodářství, ušetřené peníze může využít jinde, a tím méně také platí občané.
Limity/cíle, kterých se má dosáhnout v oblasti recyklace, dává obcím Evropská unie. A u vybraných výrobků a obalů mají výrobci povinnost postarat se o výrobek od uvedení na trh, po jeho využití nebo odstranění. Míra recyklace v ČR tak do jisté míry závisí na tom, jak fungují tzv. kolektivní systémy (vysloužilé elektro) či autorizovaná obalová společnost. Jejich prostřednictvím totiž většina výrobců plní uvedenou povinnost. Stát přitom vytváří podmínky k třídění a vypisuje dotační výzvy na projekty k třídění odpadů. Hlavní odpovědnost je ale na obcích a městech. Ty se v rámci finančních a místních podmínek snaží dělat maximum pro své občany a životní prostředí.
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.