Komentář Dana Jiránka k tématu třídění odpadů

dan jiranek 63Pro samosprávy je důležité třídit odpad ze dvou důvodů - ekonomiky obce a náhrady primárních zdrojů. Zatímco náhrada primárních zdrojů je spíše záležitostí státu, snížení finanční náročnosti odpadového hospodářství samospráv je čistě věcí měst a obcí. Pokud obce dostatečně motivují a informují občany o třídění a jeho pozitivech, je to velmi přínosné. Obec totiž platí zejména za obsah "černých" popelnic, naopak za tříděný odpad či prodej druhotných surovin konkrétnímu zpracovateli dostávají příspěvek. Čím méně je tedy v černých popelnicích a čím více v těch "barevných", tím menší náklady má obec na odpadové hospodářství, ušetřené peníze může využít jinde, a tím méně také platí občané.

Limity/cíle, kterých se má dosáhnout v oblasti recyklace, dává obcím Evropská unie. A u vybraných výrobků a obalů mají výrobci povinnost postarat se o výrobek od uvedení na trh, po jeho využití nebo odstranění. Míra recyklace v ČR tak do jisté míry závisí na tom, jak fungují tzv. kolektivní systémy (vysloužilé elektro) či autorizovaná obalová společnost. Jejich prostřednictvím totiž většina výrobců plní uvedenou povinnost. Stát přitom vytváří podmínky k třídění a vypisuje dotační výzvy na projekty k třídění odpadů. Hlavní odpovědnost je ale na obcích a městech. Ty se v rámci finančních a místních podmínek snaží dělat maximum pro své občany a životní prostředí.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji