Na Vysočině je registrováno 113 subjektů, které poskytují celkem 248 sociálních služeb. Podle vyjádření radního Kraje Vysočina Petra Krčála převod financování z ministerstva na kraje proběhl v pořádku. Přesto Kraj Vysočina musí každoročně podporovat provoz sociálních služeb. Za poslední tři roky přesáhla celková částka, která mířila na podporu sociálních služeb v kraji 378 milionů korun.
„Osobně jsem spokojený s převodem financování na kraje. Myslím si, že proběhl dobře. V současnosti jsme rozdělili 410 milionů korun, které jsme dostali od ministerstva práce a sociálních věcí. Nyní nám zbývá zhruba 38 milionů, které bychom měli dostat asi do konce září letošního roku,“ popsal změny radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Zastupitelstvo schválilo všechny důležité dokumenty, které se váží k fungování sociálních služeb. „Místo pro zlepšení určitě spatřuji v částce, kterou v současnosti na sociální služby dostáváme. Pro celou republiku 7,3 miliardy korun zkrátka nestačí. Zejména z toho důvodu, že vláda v průběhu roku rozhodla o nařízení o zvýšení platů v sociálních službách. Minimální částka, o kterou žádáme vládu, činí 8,3 miliardy korun. Tak jsme to i na začátku července řekli ve Strakově akademii při jednání hejtmanů s vládou,“ uvedl Petr Krčál. Ten by také do budoucna rád viděl, že se státní a krajské dotace budou rozdělovat společně. „Sociální služby doplácíme též z peněz kraje. Dáváme nejen vlastním příspěvkovým organizacím, ale také neziskovkám a městským příspěvkovým organizacím zhruba 160 milionů korun ročně. Moc se mi nezamlouvá, že nejprve rozdělujeme státní dotaci a poté krajskou, myslím si, že by to mělo být společné,“ sdělil Petr Krčál. Podle něj je důležité přemýšlet i o valorizaci příspěvku na péči a jeho využití ve prospěch sociálních služeb, protože tímto směrem podle něj „proteče“ ročně zhruba 20 miliard korun. Zároveň uvedl, že Kraj Vysočina nyní šetří peníze na září, kdy má přijít dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí. Kraj se připravuje, že bude muset v září dofinancovat sociální služby.
NOVÁ BUDOVA V AREÁLU NEMOCNICE
Jedním z poskytovatelů sociálních služeb zřizovaným Krajem Vysočina je i Domov pro seniory Havlíčkův Brod. „Spolupráci s Krajem Vysočina považuji za velmi dobrou, v minulosti stejně jako v současnosti, kdy došlo ke změně v systému financování sociálních služeb,“ sdělila Krajským novinám Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod. Ta dále nastínila současné nepříjemnosti v oblasti rozpočtu Domova. „Objem prostředků na sociální služby bývá vždy na začátku roku menší, než je potřeba. Máme nyní rozpočet ztrátový, což je způsobeno zejména růstem platů v závěru loňského a na začátku letošního roku. Tento platový nárůst nebyl zcela pokryt finančními prostředky ze státního rozpočtu. Předpokládáme ale, že kraj nám náš rozpočet v závěru roku dorovná. I když tedy musíme šetřit, nemyslíme si, že se naše hospodaření dostane do nějakých zásadních problémů,“ vyjádřila se Hana Hlaváčková.
Kraj Vysočina má s Domovem pro seniory Havlíčkův Brod velké plány i do budoucna. „V příštím roce pro nás kraj připravuje v areálu havlíčkobrodské nemocnice výstavbu nové budovy, která bude splňovat všechny nejmodernější požadavky na sociální služby pro seniory, zejména s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí. Budeme pak stát před otázkou, zda některé naše starší budovy, které sice mají pěkné zahrady a okolní prostředí, ale nemají již odpovídající technické podmínky, také opravit nebo zda provozy přesunout do nové moderní budovy. Vše bude samozřejmě opět nejvíce záležet na finančních prostředcích, které bude mít kraj na sociální služby k dispozici,“ komentovala budoucí plány ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod Hana Hlaváčková. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.